taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
103.200
4,7068
5,4924
196,80
76,1900

Dünyanın en yaşlı insanı uzun yaşamın sırrını açıkladı

Dünyanın en yaşlı insanı Emma Morano bugün 117'nci doğum gününü kutluyor. Morano uzun yaşamının sırrını ise bakın nasıl açıklıyor..

29.11.2016 - 17:31..

qsasa

Dünyanın en yaşlı insanı Emma Morano bugün 117'nci doğum gününü kutluyor. Morano'ya göre uzun yaşamının sırrı kısmen genetik, kısmen de yaptığı sıra dışı diyet.

Emma Morano, 1800'lerde doğup halen yaşayan son insan. Morano, 8 kardeşin en büyüğü olarak 29 Kasım 1899'da İtalya'nın Piyemonte bölgesinde doğdu. Ömrüne şantajla başlayan bir evlilik, oğlunun ölümünün acısı ve dengeli dışında herşey denebilecek bir beslenme sığdırdı. Morano bu yıl, Amerikalı Mushatt Jones'ın Mayıs'ta ölmesinin ardından resmen "dünyanın yaşayan en yaşlı kadını" oldu.

ÇİĞ YUMURTA VE BİSKÜVİ YİYOR

Emma Morano, uzun ömrünün sırrının kısmen genetik olduğunu söylüyor. Morano'nun annesi 91 yaşına kadar, birkaç kızkardeşi ise 100 yıldan fazla yaşamış. 90 yıldan uzun bir süredir hergün, ikisi çiğ olmak üzere üç yumurta yiyen Morano, uzun yaşasmının kısmen bu diyetten kaynaklandığı görüşünde. Morano bu günlerde sadece iki yumurta ve biraz bisküvi yiyiyor.

Dünyanın en yaşlı insanı uzun yaşamın sırrını açıkladı

'YA BENİMLE EVLENİRSİN YA DA SENİ ÖLDÜRÜRÜM'

Emma Morano'ya göre uzun yaşamının bir sırrı da, 1938'de 6 aylık oğlunun ölümünün ardından kocasını kapının önüne koyması. Hiçbir zaman sağlıklı bir evliliği olmadığını söyleyen Morano, "Bana, 'şanslıysan benimle evlenirsin ya da seni öldürürüm' dedi. 26 yaşındaydım ve evlendim." diyor.

75 YAŞINA KADAR ÇALIŞTI

Aşık olduğu gencin 1. Dünya Savaşı'nda öldürülmesinin ardından ise kimseyle evlenmeyi düşünmemiş. Ancak eşinin şantaj yapması üzerine ise evlenmekten başka bir seçeneği olmadığını düşünmüş. Bir ara eşini evden kovsa da, evliliği 1978'de o ölene kadar devam etmiş. Morano, 75 yaşına kadar çalışmış ve bir daha hiçbir zaman evlenmemiş. Amerikan New York Times gazetesine yaptığı açıklamada ise bunun nedenini şöyle açıklamış: "Kimsenin benim üzerimde egemen olmasını istemedim."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)