taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
116.856
3,7590
4,6025
160,45
69,2700

Baykal'dan cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığı adayı olup olmayacağı sorusuna "Adaylık kişisel hevesle olmaz" şeklinde cevap verdi.

16.09.2017 - 19:41..
Baykal'dan cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, nikaha katılmak üzere geldiği Kuşadası'nda partisinin ilçe binasını ziyaret ederek partililere seslendi.

"ADAYLIK CİDDİ BİR İŞ"

Parti içi çekişmelerin temel hastalık olduğunu ve son bulması gerektiğini söyleyen Baykal, cumhurbaşkanlığı adaylığı için "Daha o aşamada değiliz. O konuları, partinin yetkili organları, sorumlu çevreleri bu konuyu olgunlaştırır. Bu işler öyle kişisel hevesle, taleple ortaya çıkmaz. Ciddi bir görev. Bu görevi toplum belirler ve toplum tebliğ eder. Kişisel tercihlerle bu olmaz" dedi.

Baykal'dan cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Deniz Baykal, Anayasa değişikliğini çok konuştuklarını, milletin kısa sürede anayasının ne anlama geldiğini, ne gibi tehditler oluşturduğunu hızla kavradığını vurgularken şöyle dedi: "Ülkenin sorumlu evlatları, siyasetçileri, kadınlar, halk, gençler sosyal medyayı kullanıp birbirini uyardı, ortak anlayış ortaya çıktı. Bu anayasa ciddi desteği kesinlikle yakalayamadı. Devletin bütün parası- pulu, imkanları seferber edildi, bütün Türkiye yukarıdan aşağıya devletin gücüyle bu anayasada 'Evet' çıkarmak için çalıştı. Sonuç ne? Çoğunluk yakalanamamış yarı yarıya bir tablo. O milletin yarısı 'Hayır; ben 'evet' demem' demiş. Türk milletinin yarısı, milletin yarısının buna hayır dediği açık gerçek değil mi? Milletin reddettiği bir anayasa olur mu? Tehdit var, tehlike var, suçlama var. Ona rağmen hayır demiş. Vicdanen, aklen, ilmen biliyoruz ki, milletin reddettiği bir anayasa tümünün anayasası diye dayatılamaz."

Baykal'dan cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

KHK'LARLA HER ALAN TANZİM EDİLİYOR

Referandum öncesinde 'Hayır' diye çalışma yapanların söylediklerinin doğrulandığını ifade eden Deniz Baykal, o dönemde "Bu anayayasa, meclisi. milleti devre dışında bırakır" dediklerini kaydederek şöyle konuştu: "Millet ve meclis devrede mi? KHK'larla her gün her alan tanzim ediliyor. Bir kişi kararname çıkartıyor. Ekonomiyi, siyaseti, temel hakları her uygulamayla tanzim ediyor. Nerede millet? Millet meclisle konuşur. Oraya seçilenler millete sorumludur. İktidardan hesap soruluyor mu? Hesap sorulmayan iktidar olur mu? Bugünkü tablo bu. Tek adam egemenliği ortaya çıkar dedik. Çıktı mı? Yargı bağımsızlığını kaybeder dedik kaybetti mi? En yüksek yargı başkanlarına bakın. Bütün bu olumsuzlukların temel konusunu yüzde 51 evet lafıyla noktalamak mümkün değil."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)