taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7461
6.59895
1231.695
93468.99
227.79

ABD'li komutan Dillon'a Türkiye-YPG sorusu

YPG'yi müttefik olarak belirten Amerikalı komutan Dillon, Pentagon'dan basına YPG hakkında açıklamalarda bulundu.

15.11.2017 - 04:49..
ABD'li komutan Dillon'a Türkiye-YPG sorusu

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlanarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Amerikalı komutan Dillon, Türkiye hakkında sorulan soruya da cevap verdi.

ABD'li komutan Dillon'a Türkiye-YPG sorusu

DİLLON'A TÜRKİYE SORUSU

Rakka'da daha önce DEAŞ'a karşı savaşan bazı YPG unsurlarının Afrin'e geçtiğini hatırlatan bir gazetecinin, Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapmakla ilgili planı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söyledi.

ABD'li komutan Dillon'a Türkiye-YPG sorusu

 

"ORTAĞIMIZ DSG'DİR"

Gazeteci, "DEAŞ karşıtı operasyonlara katılmış Kürt güçler gibi güçleri koruma konusunda koalisyonun bir sorumluluğu var mı?" sorusunu da yöneltti. Bunun üzerine Dillon, ortaklarını koruduklarını daha önce gösterdiklerini ifade etti. Dillon, YPG'nin öncülüğünü yaptığı Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) kastederek, "Burada da ortağımız DSG'dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir." dedi.

ABD'li komutan Dillon'a Türkiye-YPG sorusu

"YPG'Yİ KORUYACAK MISINIZ?"

Dillon, koalisyonun, DEAŞ dışında bir güç ile çatışması durumunda daha önce ABD'nin DEAŞ operasyonlarına katılmış olan YPG unsurlarını koruma sorumluluğu olup olmadığına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

"DEAŞ ile mücadele eden ortaklarımızı destekleyeceğiz. Daha önce bir kere El Tanif bölgesinde birlikte çalıştığımız, DEAŞ ile savaşmak istemeyip başka çabalar içinde olan bir unsura bunu gösterdik. Onlarla ilişkilerimizi kestik. Takip etmek istedikleri şey bu olduğu için artık koalisyonun desteğini almadılar. Dolayısıyla senin soruna dolaylı bir cevap olarak, eğer DEAŞ ile savaşmıyorsanız ve bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)