taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
BIST 100
73.600
USD
3,5236
EURO
3,7922
ALTIN
132,89
PETR
54,5000

Emekliye promosyon ücretinde Bakan Müezzinoğlu'ndan yeni açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, emekliye promosyon ücretinin ne zaman verileceğine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

01.12.2016 - 10:54

Türkiye'de 11 milyon emekli insanı kapsayan ve bu insanların neredeyse bir yıl gibi bir süredir sonuç beklediği emekliye promosyon ücreti ile ilgili tüm güncel gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

2016 yılında neredeyse gündemden hiç düşmeyen ve ülke nüfusunun yüzde 20'si gibi önemli bir kitleyi ilgilendiren emekliye promosyon ücretinde yeni bir gelişme var.

YENİ AÇIKLAMA

Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu "kaşıkla verip kepçeyle alan olmadık" diyerek asgari ücreti daha iyi yapma gayretlerinin olduğunu açıkladı. Müezzinoğlu, "Yapabileceğimizin en iyisini yapacağız.Aralık sonunda hayırlı bir karar verilir" dedi. Müezzinoğlu emeklililere promosyonla ilgili olarak "Bu ay içinde açıklanır" diye konuştu.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NUN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlede Milliyet Gazetesi'ne ziyareti sırasında konuya değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Emekli vatandaşlarımız için promosyonu bir noktaya getirdik. Başbakanımız bir basamak daha yukarı çıkararak emekliye kısıtlı da olsa daha iyi bir koşul oluşturur. Başbakanımız önümüzdeki günlerde bankalarla görüşerek, işi biraz daha zorlayacak. Bankalarla konuştuk. dedi.

PROMOSYON HESABINI KALEM KALEM ANLATTI

Müezzinoğlu promosyon ücreti hesabını tek tek anlatarak; Emekli maaşları, para sizde (bankada) kaç gün kalıyor? 1 gün kalan var, 2 gece kalan var, 2.5 var. Ortalama 2 gün kabul ettik. Ortalama 2 gün, yılda 24 gün ediyor. 1 yıllık miktar 195 milyar TL. Bunu 200 milyar ve yıllık 1 ay kabul edin. 200 milyar yılda 1 ay bankada kaldığında bunun karşılığı ne? Hesap yaptılar. 110 lira yıllık. Dedim onu 125 lira kabul edin. 3 yıllık karşılığı 375. Hadi bunu da 400 yapın. Geldiğimiz nokta bu.

11 milyon 800 bin emekli var. 400 lirayı 3 yıla bir dağıtın. 100 lira civarı. Biraz üzerinde rötuşlara ihtiyaç var. Ben yılbaşına olur diye düşünüyorum. Emeklimizi farklı yerlere sürüklemek isteyen bir algı yönetimi yapıyorlar. 900 TL’lik rakamlardan söz edenler oldu. Kamuoyuna yansıyan afaki rakamların karşılığı yok bankalarda.” ifadelerini kullandı.

Emekliye promosyon ücretinde Bakan Müezzinoğlu'ndan yeni açıklama

EMEKLİ PROMOSYON ÜCRETİ NEDİR?

Emekli promosyon ücreti kısaca, finans kuruluşlarının 11 milyon gibi çok ciddi bir insanın emekli maaş hesaplarının likiditesini işletmesinin karşılığı olarak müşterisine promosyon parası vermesini öngören bir uygulama. Bu noktada, tabi olarak devletin yetkili kurumları anlaşmayı sağlama aşasında aracı durumunda yer alıyor.

BİR YILDIR GÜNDEMDE

Öte yandan vatandaşların büyük sabırsızlıkla beklediği bu promosyon konusu bir yıldır gündemdeki yerini koruyor. Bu nedenden dolayı hükümetin hadiseyi yılbaşına kadar halletmesi bekleniyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)