Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İstanbul Photo Awards 2018 sahiplerini buldu

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı tarafından dördüncü kez düzenlenen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türk Hava Yolları (THY) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) resmi sponsoru olduğu Istanbul Photo Awards'ın kazananları belli oldu. 18-21 Mart tarihlerinde İstanbul'da bir araya gelen uluslararası jüri 22 ülkeden 27 fotoğrafçıyı ödüllendirdi. Yılın Fotoğrafı ödülünü Bosnalı foto muhabir Damir Sagolj Bangledeş'te Rohingyalı göçmenlerin bulunduğu kampta çektiği "Çocuk" adlı fotoğrafı ile kazandı.

1/27

Tekil Haber kategorisinde "Musul'un Özgürleştirilmesi" başlıklı fotoğrafıyla freelance fotomuhabiri Rasmus Flindt Pedersen, ikinci seçildi.

2/27

Tekil Haber kategorisinde üçüncülüğü freelance fotomuhabiri Faisal Khan'ın Srinagar Keşmir'de Hindistan karşıtı bir protesto gösterisinde çektiği fotoğrafla elde etti.

3/27

Tekil Spor kategorisinde birincilik ödülünü Lukas Schulze "Yüzücü mü Balık mı?" adlı fotoğrafı ile kazandı.

4/27

Tekil Spor kategorisinde ikinciliği LAT Images'ten Andrew Hone, Formula 1 Ferrari pilotları Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen'in Singapur Grand Prix'inin başlangıcında çarpışma anını yansıtan fotoğrafıyla elde etti.

5/27

Tekil Spor kategorisinde Getty Images fotomuhabiri Adam Pretty, Fransa Senkronize Yüzme Takımı'nın Budapeşte'deki Vajdahunyad Şatosu'nun önünde antrenmanından çektiği fotoğrafla üçüncü oldu.

6/27

Tekil Doğa & Çevre birincisi New Straits Times Pres'ten Muhamed Fathıl Asrı, Malezya'da çektiği "sel sularından kaçış" başlıklı fotoğrafıyla seçildi.

7/27

Tekil Doğa & Çevre kategorisinde freelance fotomuhabiri Andres Kudacki, Porto Riko kasırgasından çektiği fotoğraf ile ikinci seçildi.

8/27

Tekil Doğa & Çevre kategorisinde Reuters fotomuhabiri Aly Song, Shanghai TCM (Geleneksel Çin Tıbbı) Nöroloji ve Akupunktur Hayvan Sağlığı Merkezi'nde bir kedi ve köpeğin akupunktur tedavisi sırasında çektiği fotoğrafla üçüncülüğü elde etti.

9/27

Kevin Frayer, Getty Images için çektiği Rohingya konulu fotoğrafları ile Seri Haber dalında birinciliği aldı.

10/27

Seri Haber dalında freelance fotomuhabiri Enayet Asadi, Afganistanlı mültecilerin ülkelerinden kaçış hikayelerini konu alan seri ile ikinciliği elde etti.

11/27

Seri Haber dalında freelance fotomuhabiri Federico Scoppa, çoğunlukla Afganistan ve Pakistan'dan gelen yüzlerce mültecinin, Sırbistan'daki kamplar ve terkedilmiş depolardaki yaşam koşullarını anlatan serisiyle üçüncü oldu.

12/27

Vechernaya Moskva Newspaper'dan Pavel Volkov çektiği "Talai Hikayesi" başlıklı seriyle Seri Spor alanında birinciliğe layık görüldü. Volkov, serisinde İkinci Dünya Savaşından kalma bir mühimmatın patlaması sonucu el ve bacaklarını kaybeden Alexei Talai'nin hikayesini anlattı.

13/27

Sputnik foto muhabiri Alexey Filippov, kros kayağı ve tüfek atışını birleştiren bir kış sporu biatlon serisiyle Seri Spor kategorisinde ikinci seçildi.

14/27

Dagens Industri'den Jack Mikrut'un "Paris Zaman Makinesinde Eskrim" başlıklı, Alexandre Coudurier tarafından 1886 yılında kurulan Paris'teki en eski eskrim kulübü Coudurier Salle d´Armes'deki çalışması Seri Spor kategorisinde üçüncü oldu.

15/27

Seri Portre kategorisinde Panos Pictures'tan Andrew McConnell, Avrupa'ya ulaşmak için Akdeniz'i geçmeye çalışan insanları anlattığı "Geçiş" başlıklı serisi birinciliğe layık görüldü.

16/27

Freelance foto muhabiri Tariq Zaidi, Kongo'nun başkenti Brazzaville'deki çalışmasıyla Seri Portre kategorisinde ikinci oldu.

17/27

Seri Portre kategorisinde üçüncülüğü Arka Project'ten Muhammad Fadli, Endonezya'daki Vespa hayranlarını anlatan "Asi Sürücüler" başlıklı serisiyle elde etti.

18/27

Seri Doğa & Çevre kategorisinde Marcus Yam, Los Angeles Times için çektiği Kaliforniya'daki orman yangınlarıyla ilgili seri ile birinciliğe layık görüldü.

19/27

Seri Doğa & Çevre kategorisinde ikinciliği Matjaz Krivic, "Lityum, 21. Yüzyılın İtici Gücü" başlıklı, tüm akülü elektronik cihazların, elektrikli araçların ana bileşenlerinden biri olan lityum madeninin çıkartılması ve işlenmesiyle ilgili Bolivya ve Çin'de gerçekleştirdiği çalışmayla elde etti.

20/27

Seri Doğa & Çevre kategorisinde Daniel Aguilar, "İzler... Depremin ardından Meksika" başlıklı Mexico City'deki depremden zarar gören binalarla ilgili çalışmasıyla üçüncü oldu.

21/27

Seri Doğa & Çevre kategorisinde Rodrigo Cabrita, geçen yıl Portekiz'de meydana gelen orman yangınlarının ardından gerçekleştirdiği "Yeşil Umudu aramak" başlıklı çalışmasıyla onur ödülüne layık görüldü.

22/27

Rus foto muhabiri Sergei Stroitelev, "Aile" başlıklı, 32 yaşındaki Nadya'nın Saint Petersburg yakınlarındaki psikofizyolojik bakım evinde gönüllü çalıştığı sırada tanıştığı çeşitli nörolojik rahatsızlıklar, otizm ve hafif seyirli serebral palsi hastalığı bulunan Fedya ile tanışması ve bürokratik prosedürleri aşarak onu evlat edinmesini anlatan çalışmasıyla Seri Günlük Yaşam kategorisinin birincisi oldu.

23/27

Seri Günlük Yaşam kategorisinde Helsingin Sanomat'tan Sami Kero, "Buz Çukuru" başlıklı Finlandiya'da kışın yüzenleri anlatan çalışmasıyla ikinciliği elde etti.

24/27

Seri Günlük Yaşam kategorisinde Getty Images foto muhabiri Chris McGrath, Zonguldak'taki kömür madenindeki çalışmasıyla üçüncü oldu.

25/27

Seri Günlük Yaşam kategorisinde Anastasia Rudenko, Rusya'nın Vologda bölgesinde 1964'ten beri sürdürdürülen cezaevlerindeki mahkumların günlük yaşamlarını, çalışma koşullarını, konserler, alan süslemeleri gibi eğlence etkinliklerinin değerlendirildiği bir yarışmayı anlatan "Faydalı İşler" başlıklı çalışmasıyla onur ödülüne layık görüldü.

26/27

Bu yıl 28 yaş altı Genç Fotoğrafçı ödülü Filipinli fotoğrafçı Ezra Acayan'a verildi.

27/27