taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
94.552
4,7376
5,4920
193,84
74,1600

Ihlamur nedir

Sonbahar ve kış aylarında, artan grip ve nezle hastalıklarında imdada yetişen ıhlamurun sağlık üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor.

Tilia, Tilia silvestris ve Linden olarak da tabir edilen ıhlamur bitkisi, haziran ve ağustos ayları arasında sarımsı renkte çiçekler açan ağaçlardır.

Hoş kokusu ve yumuşak tadıyla kış aylarının vazgeçilmez bitki çayı ıhlamurun sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunuyor.

Ihlamur nedir

STRES VE KAYGIYI AZALTIYOR

Çoğunlukla grip ve nezle olduğumuzda tükettiğimiz ıhlamur bitkisinin aslında en önemli faydası sinir sistemine etki ederek stres ve kaygıyı azaltması. Diğer önemli ve en bilindik faydası ise terlemeyi arttırarak toksinleri atarak soğuk algınlığı şikayetlerine iyi gelmesi. Bunun dışında; bağırsak kurdunu düşürür, uykusuzluğu giderir ve idrar söktürücüdür.

Ihlamur nedir

IHLAMUR ÇAYI NASIL HAZIRLANIR

Ihlamur çayı halk arasında genelde kaynatılarak içilir. Fakat doğru olan kaynatılmadan kaynatılan suyun içine atılıp demlenmesidir. Kaynatılan ıhlamur yapraklarında vitamin ve mineral kaybı olabilir. Kurutulmuş ıhlamurun çiçeği ve yaprağına 1 su bardağı su eklenerek 10 dakika süreyle demlenip süzüldükten sonra tüketilebilir.

Ihlamur nedir

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)