taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
BIST 100
77.385
USD
2,9800
EURO
3,3418
ALTIN
127,00
PETR
46,8800

Michelle Obama'nın pasaport bilgilerine siber saldırı

ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama'nın pasaport bilgileri ile Gizli Servis planlarının sızdırıldığı iddia edildi.

AA | 23.09.2016 - 01:16

f

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Beyaz Saray'da çalışan Ian Mellul adlı asistanın elektronik posta hesabının bilgileri, bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.

DC LEAKS ADLI KORSAN GRUBUNUN YAPTIĞI SÖYLENİYOR

Obama'nın eşi Michelle Obama'nın pasaport ve uçuş bilgileri ile Gizli Servis planlarının da "sızdırılan" belgeler arasında olduğu kaydedilirken, söz konusu korsanlığı "DC Leaks" adlı bilgisayar korsanları grubunun yaptığı bildirildi.

Beyaz Saray'da etkinlik organizatörü olarak çalışan ve seyahat planlamalarında görev alan Mellul'un, "First Lady" Michelle Obama da dahil üst düzey bazı kişilerin seyahat bilgilerine erişebildiği bilgisi paylaşıldı.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ DURUMUN FARKINDA OLDUKLARINI SÖYLEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak, olayın farkında olduklarını, ancak söz konusu bilgi ve belgeleri şu aşamada doğrulayamayacağını ifade etti. Earnest, Mellul'un kadrolu bir Beyaz Saray çalışanı olmadığını dile getirerek, Beyaz Saray'ın siber güvenliğini tehlikeye atacak boyutta bir durum olmadığını savundu.

KORSANLARIN RUSYA İLE BAĞLANTILI OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ

Geçen hafta da ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın elektronik posta hesabını ele geçiren ve eski yazışmalarını ifşa eden bilgisayar korsanlarının Rusya ile bağlantılı olabilecekleri yönünde kamuoyunda bazı iddialarda bulunulmuştu.

Powell'ın elektronik posta hesabında, İsrail'in sahip olduğu iddia edilen nükleer silahlara ilişkin, "Tahran'dakiler, İsrail'in hepsi Tahran'a doğru konuşlandırılmış 200 başlığı olduğunu, bizim ise binlercesine sahip olduğumuzu biliyor." ifadeleri yer almıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)