taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7838
6.5319
1385
94157.69
257.734

1 Mayıs için 30 bin polis görev başında

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim ve çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı. İstanbul'da 30 bin polis görev yapacak.

Haber Merkezi | 01.05.2017 - 09:21..
Whatsapp ile paylaş

1

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları güvenlik önlemleri kapsamında, Taksim Meydanı’nın etrafı demir bariyerlerle kapatıldı. Meydan ve kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı çevresindeki bazı sokak ve caddeler, trafiğe kapalı olacak. Güvenlik önlemleri çerçevesinde, kent genelinde 30 bin 101 emniyet mensubu görev yapacak

TAKSİM MEYDANINA KİMSE ALINMIYOR

Taksim'e çıkan yollar polis ekipleri tarafından kontrole alındı. Çelik bariyerlerle kapatılan meydana kimse alınmıyor. İçeri girmekte ısrar eden bazı vatandaşların polisin olmadığı noktalardaki bariyerleri aşarak meydana girdiği görüldü.1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim Meydanı'nındaki güvenlik önlemleri artırıldı. TOMA'lar ve polis ekipleri ise meydandaki çeşitli noktalara konuşlandırıldı. Taksim Meydanı'na girmek isteyenler geri çevriliyor. Bu arada ilk kez polis araçlarının bulunduğu bölgeye iş makinası getirildiği görüldü.

Tüm yurtta olduğu gibi İstanbul'da da çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde toplantı ve gösteri yürüyüşlerine izin verilmeyen Taksim Meydanı ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Giriş-çıkışın engellenmesi için demir bariyerlerin yerleştirildiği Taksim Meydanı ile kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı çevresindeki bazı sokak ve caddeler trafiğe kapatıldı.

TAKSİM'DE PANKART AÇAN İKİ KADIN GÖZALTINA ALINDI

Taksim Meydanı'nda pankart açarak slogan atan iki kadın, polis tarafından gözaltına alındı. Taksim Meydanı'nda Gezi Parkı'nın olduğu bölgede pankart açan iki kadın slogan atmaya başladı. Yasa dışı bir örgütü lehinde slogana atan iki kadına çevredeki polis ekipleri müdahale etti. Pankartları ellerinden alınan kadınlar, gözaltına alınarak polis aracına götürüldü. Kadınların araca binmemek için uzun süre polislere direndiği görüldü.

İZİNSİZ TOPLANMA UYARISI

1 Mayıs'ın işçi ve emekçilerle huzur ve barış içerisinde kutlanmasını sağlamak amacıyla tedbirler alındığını açıklayan İstanbul Valiliği, güvenlik önlemleri kapsamında İstanbul genelinde vatandaşların güvenliğini sağlamak amacıyla 30 bin 101 emniyet mensubunun görev yapacağını bildirdi. Valilik açıklamasında, "Vatandaşlarımızın günlük hayatının aksamaması için saat 05.00 itibarıyla sadece Osmanbey, Taksim ve Şişhane metro istasyonları kapalı kalacak; metro, bu istasyonlardan transit geçiş yapacaktır. Ayrıca Kabataş-Taksim füniküler hattı ve Karaköy-Tünel füniküler hattı ile Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri (Dentur ve Turyol iskeleleri dahil) hizmet vermeyecektir. İptal edilen seferler haricinde ilimizde toplu ulaşım vasıtaları hizmetlerine devam edecektir." denildi. İstanbul Valiliği'nin açıklamasında ayrıca, vatandaşların izin verilen alanlar dışındaki toplanma çağrılarına itibar etmemeleri istendi.

BEYOĞLU'NDA KAPATILAN YOLLAR:

Açıklamaya göre Beyoğlu'nda trafiğe kapatılacak yollar şöyle: Tarlabaşı Bulvarı, Mete Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Sıraselviler Caddesi, Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Feriköy ile Dolmabahçe arası tüneli (gidiş-geliş).

Alternatif güzergâhlar: Unkapanı Köprüsü'nden ve Perşembe Pazarı'ndan gelen akım Kasımpaşa ve Karaköy istikametine, Kasımpaşa'dan gelen akım Tuz Ambarı ışıklardan Hasköy ve Karaköy istikametine, Dolapdere'den gelen akım Divan Kavşağı'ndan ve tünel üzerinden Şişli istikametine veya stat üzerinden Beşiktaş istikametine, Dolmabahçe Gazhane Caddesi'nden gelen akım Gümüşsuyu'na verilmeden Beşiktaş veya Karaköy istikametine yönlendirilecek.

BAKIRKÖY'DE KAPATILAN YOLLAR:

Açıklamada, iptal edilen seferlerin haricinde İstanbulda toplu ulaşım vasıtalarının hizmetlerine devam edeceği belirtilirken, bugün saat 04.00'ten kutlamalar sona erene kadar Bakırköy'de trafiğe kapatılacak yollar şöyle açıklandı: İncirli Caddesi, Olgunlar Sokak, İsmail Erez Bulvarı, Ekrem Kurt Bulvarı, Fikret Yüzaltı Caddesi, Bahçesaray Sokak, Sayfiye Sokak, Pembeay Sokak, Pelinli Sokak, Akıl Hastanesi Caddesi.

Alternatif güzergâhlar: D-100 Kuzey-Güney, Sahil Kennedy Caddesi, Yüce Tarla Caddesi, İskele Caddesi, Prof. Turan Güneş Caddesi, Karabal Caddesi, Dr. Tevfik Sağlam Caddesi.

1 MAYIS'TA SENDİKALAR 5 KENTTE MEYDANLARDA

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı'nın 1889'daki Paris Kongresi'nde "İşçilerin ortak bayramı" olarak kabul edilen 1 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bugün işçiler ve emekçiler tarafından kutlanacak.

2009'DA TATİL İLAN EDİLDİ

Milli Güvenlik Konseyi'nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi. Bu kararın ardından 2 yıl boyunca kutlamalar Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen, Hak-İş ve KESK'in yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla ortak bir şekilde gerçekleşti.

SENDİKALARIN TERCİHİ

DİSK ve KESK, bu yıla kadar 1 Mayıs kutlamalarını Taksim Meydanı'nda yapma konusunda ısrarcı oldu. Önceki yıllardan farklı olarak DİSK ve KESK'in bu yıl Taksim Meydanı yerine Bakırköy'ü tercih etmesiyle 1 Mayıs "Taksim Meydanı" tartışmalarının gölgesinden kurtulmuş oldu. İşçinin ve Emekçinin Bayramı 1 Mayıs'ı Türk-İş Ankara'da, DİSK ve KESK İstanbul'da, Memur-Sen Kütahya'da, Hak-İş Erzurum'da, Türkiye Kamu-Sen ise Eskişehir'de kutlayacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir