taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7109
6.333
1503.86
96188.97
276.275

124 bin sivil Suriye-Türkiye sınırına kaçtı

Kurban Bayramı'nda Esad rejiminin saldırılarından kaçan İdlib'deki siviller, Suriye-Türkiye sınır kamplarına göç etti.

AA | 16.08.2019 - 12:11..
Whatsapp ile paylaş

Esad rejimi ve Rusya'nın, İdlib'e saldırıları devam ediyor. Burada yaşayan siviller ise hava saldırılarından kurtulmak için her yolu deniyor.

124 BİN SİVİL TÜRKİYE SINIRINA GÖÇ ETTİ

Yerel sivil toplum kuruluşlarından Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallac yaptığı açıklamada, Esad rejimi ve destekçisi Rusya'nın, İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun ilçesi civarında ilerlediği Kurban Bayramı süresince 124 bin civarındaki sivilin yerinden edildiğini söyledi.

124 bin sivil Suriye-Türkiye sınırına kaçtı

5 KAMPA GİTTİLER

Hallac, 19 bin 231 aileden oluşan sivillerin büyük çoğunluğunun Hatay'ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi kamp alanlarına göç ettiğini belirtti.

Sivillerin bir kısmının buradan sonra Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerine yöneldiğini ifade eden Hallac, bayramda süren saldırıların yanı sıra Han Şeyhun ve civarının kuşatılması tehlikesinin de göç hareketinde etkili olduğunun altını çizdi.

124 bin sivil Suriye-Türkiye sınırına kaçtı

124 bin sivil Suriye-Türkiye sınırına kaçtı VİDEO

EN BÜYÜK GÖÇ HAN ŞEYHUN İLÇESİNDEN

Hallac, Han Şeyhun'dan yaklaşık 22 bin, ilçenin doğusundaki yerleşimlerden toplam yaklaşık 18 bin, Ebu Mekke ile Um Celal köyleri ve çevresinden 32 bin civarı, Kefrenbil ilçesi ve çevresi 15 bin civarı, Tuh beldesi ve çevresinden 7 bin civarı, Hama'nın Latamine, Kefer Zita ilçeleriyle Sayyad köyünden toplam yaklaşık 7 bin, Keferruma beldesinden 13 bin ve Marratinnuman ilçesinden 10 bin civarı sivilin göç etmek zorunda kaldığını kaydetti.

124 bin sivil Suriye-Türkiye sınırına kaçtı

YERİNDEN EDİLENLERİN SAYISI 1 MİLYONA ULAŞABİLİR

Göç edilen bölgelerin tarım arazileri ve düzensiz kamplardan oluştuğunu vurgulayan Hallac, "Yerinden edilenler için toplu barınma merkezleri, okullar, camiler ve kamplar açılmalı." değerlendirmesini yaptı.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Hallac, saldırıların Serakib ve Maarratinnuman ilçelerine yayılması durumunda yerinden edilenlerin sayısının 1 milyona ulaşabileceğini dile getirdi.

124 bin sivil Suriye-Türkiye sınırına kaçtı

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir