taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8157
6.6102
1411.95
95421.05
263.42

126 bin öğrenci hukuk ve adalet dersini seçti

Ortaöğretim müfredatına alınan hukuk ve adalet dersini, bu eğitim yılında seçen öğrenci sayısı 126 bin oldu.

AA | 03.03.2019 - 15:16..
Whatsapp ile paylaş
126 bin öğrenci hukuk ve adalet dersini seçti

Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan 'Türkiye'de Adalete Daha İyi Erişim İçin Koruyucu Hukuk Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi' kapsamında, 2013-2014 eğitim yılından bu yana 6. ve 7. sınıflarda, 2017-2018 eğitim yılından itibaren de 8. sınıflarda seçmeli okutulan hukuk ve adalet dersine ilgi artıyor.

Bu dersi 2017-2018 eğitim döneminde 89 bin 82, 2018-2019 eğitim döneminde ise 126 bin 847 öğrenci tercih etti.

HUKUK VE ADALET ÖĞRENİYORLAR

Öğrenciler; şikayet, tanıklık, dilekçe, dava ve itiraz hakkının işlendiği hukuk ve adalet dersinde, mağdur ve suça sürüklenen çocuklar, çocukların çalışması ve sosyal güvenliği ile aile içi şiddet ve okulda ihmal, istismar ve şiddet konularında bilgi sahibi oluyor.

126 bin öğrenci hukuk ve adalet dersini seçti

MAĞDUR HAKLARINDA POZİTİF AYRIMCILIK

Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, şehit yakınları ve gazilerle özel gereksinimli bireylere ilişkin pozitif ayrımcılık ve mağdur hakları gibi kavramların ele alındığı ders müfredatında, düşünce özgürlüğü, kişi dokunulmazlığı, mülkiyet hakkı, ailenin korunması ve çocuk hakları, özel hayatın gizliliği, tüketici hakkı gibi konulara özel önem veriliyor.

4 ÜNİDTELİ DERS

Evrensel hukuka ve çağdaş metodolojiye uygun olarak geçen yıl güncellenen Hukuk ve Adalet ders kitabı, 'Yaşamımızda Hukuk ve Adalet', 'Haklarımız ve Sorumluluklarımız', 'Hukuki Sorunlarımız' ve 'Hukuki Çözümlerimiz' olmak üzere 4 üniteden oluşuyor.

126 bin öğrenci hukuk ve adalet dersini seçti

TEORİ VE PRATİK BİR ARADA

Tarihsel olayların yorum ve analizlerine de yer verilen ders kitabında, adli süreçler anlatılırken, öğrencilerin adalet kavramlarını ve uygulamalarını sıkılmadan öğrenmeleri için bulmaca ve anketlere de yer veriliyor.

Hukuk ve adalet dersi sadece teorik olarak verilmiyor, müfredat dahilinde okullara ilin cumhuriyet başsavcısı, başsavcı vekili, hakim ve savcıları da davet ediliyor.

Adliye saraylarına da giden öğrenciler, hem savcılık hem mahkeme alanlarında dersi uygulamalı görüyor, uygun duruşma salonlarını da ziyaret edip, hakim ve savcılarla sohbet etme imkanı buluyor.

"GELECEK NESİLLERE YATIRIM"

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, öğrencilerin hukuk ve adalet dersine ilgisini değerlendirdi. Binlerce öğrencinin dersi seçmesinden duyduğu mutluluğu ifade eden Gül, "Ağaç yaşken eğilir" düşüncesiyle gelecek nesillere adalet ve hukuk alanlarında önemli yatırım yapıldığını vurguladı.

126 bin öğrenci hukuk ve adalet dersini seçti

BAKANDAN DERSİ SEÇİN ÇAĞRISI

Hukuk ve adalet bilincinin erken yaşlarda yerleştiğine dikkati çeken Gül, 6, 7, ve 8. sınıflarda eğitim alan öğrencilere, bu dersi seçme çağrısında bulundu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir