11 ilde 81 kişi gözaltına alındı

11 ilde 81 kişi gözaltına alındı

Balıkesir Emniyet Müdürlüğünün, Balıkesir dahil toplam 11 ilde eş zamanlı olarak düzenlediği operasyonlarda, 12'si kamu görevlisi 80 kişi "Kıskaç" suç örgütü operasyonunda gözaltına alındı.

KOM ekipleri, Balıkesir Edremit merkezli olarak başlattığı soruşturmada, Edremit körfezi ile Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Kocaeli, Edirne, Çanakkale, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Operasyonda aralarında belediye çalışanı, polis ve askeri personelin bulunduğu 80 kişi gözaltına alındı. Göz altıların devam ettiği, yakalanan şüphelilerin sorgulanmak üzere Balıkesir Edremit'e götürüldüğü bildirildi.

Adana'da yakalanan Edremit Körfezinde tanınmış işadamı olan A.K. isimli şahsın elebaşı olduğu belirtilen organize suç örgütünün, zorla çek-senet tahsilatı, adam yaralama, tehdit, şantaj ve benzeri suçları işlediği; olayla ilgili çok sayıda mağdurun bulunduğu kaydedildi. İllerdeki operasyonlarda ruhsatsız tabanca, tüfek, mermi ve fişek ile zorla imzalatılan çek ve senetler, bol miktarda suç unsurunun ele geçirildiği bildirildi.

Diğer illerde yakalanan şüphelilerin Balıkesir'e getirildikleri, Edremit Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin sorgulanmalarıyla ilgili ek gözaltı süresi verildiği bildirildi.

"Kıskaç" suç örgütü operasyonunda şüpheli sıfatıyla alınan 80 kişiden yaklaşık 30'unun gözaltında tutulup sorgularının ardından Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilecekleri öğrenildi .