Dolar
6.7799
0.1137%
Euro
7.4672
0.0991%
Altın
1710.83
0.093%
Borsa
104953.5
1.8725%
G. Altın
372.753
0.1041%
Bitcoin
61889.74
-0.5075%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C

  22 yıl sonra açılan soruşturmadan hapis cezası çıktı

  Diyarbakır'da 22 yıl sonra açılan soruşturma kapsamında Sadrettin Kaya'ya 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi.
  • DHA
  • 19.10.2015 - 15:43

  22 yıl sonra açılan soruşturmadan hapis cezası çıktı

  mahkeme

  Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında resmi nikahsız evli iken başka bir erkekle kaçan 26 yaşındaki Asliye Akdemir'in 'Aile meclisi kararıyla vurulması' ve akibetinden bir daha haber alınamaması olayı ile ilgili yargılanan Sadrettin Kaya'ya 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

  GÖNÜL İLİŞKİSİ SÖYLENTİLERİ

  Olay, 1993 yılında Lice'nin Dolunay Köyü'nde meydana geldi. O tarihte resmi nikahsız evli Asliye Akdemir'in, aynı köyden Aziz Alcan ile aralarında gönül ilişkisi olduğu söylentileri yayıldı.

  ÇİFTİN ÖLDÜRÜLME KARARI

  Asliye Akdemir ve Aziz Alcan birlikte köyden kaçarken, durumu haber alan ailelerin toplanarak çiftin öldürülmesine karar verdiği öne sürüldü. Aynı köyde oturan şu anda 53 yaşında olan Sadrettin Kaya, bazı köylülerle birlikte iki sevgilinin peşine düştü. Bingöl karayolu yakınlarında genç kadını ve sevgilisini bulan Kaya, 3-4 el ateş ederek Asliye Akdemir'i yaraladı. Aziz Alcan kaçarken, Sadrettin Kaya ve beraberindekiler kadının izine rastlamadı. Köye dönen Sadrettin Kaya ve beraberindekiler aile büyüklerinin isteği üzerine sevgilileri aramak üzere tekrar yola çıktı. 4 köylü, Asliye Akdemir'i sığındığı köydeki bir evde bularak zorla çıkardı, kadından bir daha haber alınamadı. Aziz Alcan da 1994 yılında Mersin'de silahla vurularak öldürüldü.

  19 YIL SONRA YENİ SORUŞTURMA

  Aziz Alcan'a yapılan saldırı ile ilgili Diyarbakır 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Savcı, Sadrettin Kaya'nın Alcan cinayetiyle ilgili 2012 yılında 'Öldürmeye teşebbüs' suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırıldığını kaydetti. Hazırlanan ilk iddianamede Asliye Akdemir'in öldürülmesine ilişkin bir suç iddiasında bulunulmaması üzerine mahkemenin suç duyurusunda bulunduğunu vurgulayan savcı, dosyanın yeniden açıldığını kaydetti. Sadrettin Kaya'nın suçlamaları kabul etmediğini belirten savcı, iddianamede Asliye Akdemir ile kaçan Aziz Alcan'ın 1993 yılında öldürülmeden önce verdiği ifadeye de atıfta bulundu. Alcan'ın ifadesinde Sadrettin Kaya'nın kendilerine tabanca ile ateş ettiğini ve bu sırada Asliye'nin yaralandığını söylediğini kaydedildi. Savcı, Sadrettin Kaya'nın 'Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' eyleminden cezalandırılmasını istedi.

  "OLAYLA İLGİM YOK"

  1993 yılında Asliye Akdemir'den bir daha haber alınamayan olayla ilgili hazırlanan iddianame 2013 yılında 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Duruşmada ifadesi alınan ve aldığı 13 yıllık hapis cezası Yargıtay'da bulunan tutuksuz sanık Sadrettin Kaya, Asliye Akdemir ile akrabalığı bulunmadığını belirterek, şöyle dedi:

  "Asliye bir köylümüzün imam nikahlı eşidir. Olay tarihinde kahveye bir haber geldi. Aziz Alcan ve Asliye'nin kaçtığını söylediler. Kahvede oturanların çoğu onların peşinden koştu. Ben gitmedim. Olayın nasıl gerçekleştiği konusunda bilgim yoktur. Bu olaydan 1 yıl sonra Aziz'i Mersin'de öldürdüler. Öldüren kişi 7 yıl ceza yedi. Olaydan sonra ben Asliye'yi bir daha görmedim. Üzerime iftira atıldı. Asliye'nin nerede olduğu hususunda bilgim yoktur. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum."

  13 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

  Mahkeme 22 yıl aradan sonra açılan davada Asliye Akdemir'e ateş edilmesi olayı ile ilgili kararını kısa süre önce açıkladı. Mahkeme sanık Sadrettin Kaya'ya 'Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

  Görüş Bildir