Petrol
97.31
-0.09%
Euro
18.3919
-0.12%
Dolar
17.8724
0.02%
Altın
1.026
-0.30%
Borsa
283
-1.57%
Bitcoin
435.098
5.42%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Erzurum'daki tecavüz davasında iyi hal indirimi yapıldı

  Erzurum'da, 17 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna tecavüz eden 43 yaşındaki İ.G.'ye verilen 8 yıl hapis cezası, iyi halden 6 yıl 8 aya indirildi.
  • 20.02.2015 - 11:56
  Erzurum'daki tecavüz davasında iyi hal indirimi yapıldı

  vergi.jpg

  Olay, 14 Nisan 2014 tarihinde merkez Palandöken İlçesi'ndeki Mevlana Vadisi Parkı'nda meydana geldi. Özel bir rehabilitasyon merkezinde kalan C.Y., cam parçası yiyince Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan zihinsel engelli olan C.Y., hastaneden kaçarak yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Mevlana Vadisi Parkı'na gitti.

  İddiaya göre akşam saatlerinde İ.G., parkta gördüğü C.Y.'ye tecavüz etti. Hastane ve rehabilitasyon merkezinin başvurusu üzerine aranan C.Y. ile İ.G. parkta bulundu. Gözaltına alınan İ.G. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  ZEKA GERİLİĞİ TESPİT EDİLDİ

  Daha önce Sivas'ta da cinsel istismara uğrayan ve psikolojik rahatsızlığı bulunan C.Y. için o dönem Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Dairesi'nden verilen raporda, mağduredeki zeka geriliğinin fiile ruhsal yönden mukavemete muktedir olmasına mani olacak mahiyet ve derecede olduğu, iyileşme olanağı bulunmayan bu zeka geriliğinin hayatı boyunca devam edeceği, hekim olmayanlarca da bunun anlaşılabileceği tespit edildi.

  "RIZASI VARDI" DEDİ

  C.Y. ile kendi rızası ile para karşılığında ilişkiye girdiğini iddia eden İ.G., zeka geriliğini fark etmediğini ileri sürdü. 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında dava açılan İ.G., 'algılama yeteneği gelişmemiş olan mağdur çocuğa karşı cinsel istismar' suçundan 8 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

  İYİ HAL İNDİRİMİ ALDI

  Mahkeme heyeti, tutuklu sanığın üzerine atılı suçu ikrar etmesi ve duruşmalarda gözlemlenen 'iyi hali' de dikkate alınarak TCK'nun 62'nci maddesi uyarınca 1/6 oranında indirim yaparak 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, İ.G.'nin hükümle birlikte tutukluluk halinin devamına karar verdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir