Euro
9.6614
-0.11%
Dolar
8.0639
0.08%
Altın
460.72
0.07%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
461.739
-6.91%
11ºC
İstanbul
Sağanak yağış 11 C

  Antalya'daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor

  Tarihi eserlerin sökülerek taşınması için müze yetkilileri çalışma başlatınca mahalleli, eserlerin götürülmemesi için eylem başlattı.
  • DHA
  • 08.04.2021 - 16:11
  • Güncelleme : 08.04.2021 - 16:44
  Antalya'daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor

  Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki Osmankalfalar Mahallesi çevresinde bulunan kabartmalı steller ve aslanlı lahit kapağının, yıllar önce bölge halkı tarafından mahalle camisinin bahçe duvarı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

  Bölgeye gelen uzmanlar da bu 4 eserin Geç Roma dönemine ait olduğunu belirledi. M.S. 3'üncü ve 4'üncü yüzyıllardan kalma olduğu tespit edilen eserlerin, bulunduğu yerde korunması kararlaştırıldı.

  Yıllardır mahalleli tarafından korunan tarihi eserlerin üzerine 2 hafta önce plastik borularla çeşme yapıldı. Çevreden gelen tepkiler üzerine borular, mahalleli tarafından sökülüp eski haline getirildi.

  4'ÜNÜN TAŞINMASI KARARLAŞTIRILDI

  Konunun gündeme gelmesinin ardından caminin bahçe duvarına yıllar önce yerleştirilen 4 tarihi eserle ilgili Elmalı Müze Müdürlüğü tarafından inceleme yapıldı. İnceleme sonucu caminin çevre duvarlarının yanı sıra mahalle ile sokak aralarında ve bazı evlerin duvarlarında; mezar kapağı, yazıtlı mezar stelleri, yazıtlı sütun parçaları ve mimari eserler olmak üzere 21 taşınmaz kültür varlığı daha olduğu belirlendi.

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #1

  Mahallede tespit edilen eserlerden öncelikli olarak çeşme alınlığına monte edilen 3 stel ile lahit kapağının, Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü uzmanları ile bulundukları yerden sökülerek, müzeye nakledilmesi kararlaştırıldı. Diğer 21 eserin ise ilerleyen dönemlerde müzeye taşınmasına karar verildi.

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #2

  JANDARMAYA 'DESTEK OLUN' ÇAĞRISI

  Bugün sabah erken saatlerde Müze Müdürlüğü yetkilileri mahalleye gelerek çalışma başlattı. Eserler üzerinde müze yetkilileri inceleme yaptı ancak mahalle halkı çeşmenin bulunduğu tarihi yapılar da dahil olmak üzere hiçbir eseri vermeyeceklerini söyledi.

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #3

  Mahalle halkı adına yapılan açıklamada, "Bu taşlar bu tarihi yapı bizim ciğerimiz, ciğerlerimizin sökülmesine izin vermeyeceğiz." denilirken, jandarma ekiplerine de "Lütfen karşı karşıya gelmeyelim bize destek olun" çağrısı yapıldı. Ardından mahalle halkı oturma eylemi başlattı. Jandarma ekipleri bölgede önlem alırken, mahalleli ikna edilmeye çalışılıyor.

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #4

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #5

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #6

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #7

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #8

  Antalya daki mahalleli, tarihi eserin bölgeden çıkarılmasını istemiyor #9

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir