Avcılar’da müteahhit, aynı evi 5 kişiye sattı

İstanbul Avcılar’da 2019 yılında inşaat halindeyken ev alan emekli öğretmen Gülseren Karakaya’nın, hayatı adeta kabusa döndü.

Karakaya, 400 bin TL karşılığında inşaat halindeki evi müteahhitten satın aldı.

Birkaç ay sonra bir kişi gelerek Karakaya’dan evi istedi.

Yaklaşık 6 ay sonra ise evin üçüncü bir kişiye 250 bin TL’ye satıldığı ortaya çıktı.

Müteahhidin oyunu

Üçüncü alıcı ise eve gelerek Gülseren Karakaya’nın evden çıkmasını istedi.

Karakaya direnince üçüncü alıcıya aynı yöntemle başka bir ev gösterildi.

Ancak aradan geçen sürede müteahhit İrfan T.’nin, aynı evin tapusunu yakını olan Erdal K.’ye araba ve bir miktar para karşılığında sattığı belirlendi.

Aynı evin 5 alıcısı çıktı

Erdal K.’nin de evi yine akrabası olan İrfan A.’ya sattığı ortaya çıktı.

Evi alan son kişi ise Karakaya’yı sürekli tehdit ederek evi boşaltmasını istedi.

Aynı evin 5 alıcısı çıktığını öğrenen emekli öğretmen, avukat aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Avcılar’da müteahhit, aynı evi 5 kişiye sattı

400 bin lira verdi

İHA’ya konuşan Gülseren Karakaya, müteahhidin “Tapu öncesi inşaatın bitmesi lazım 150 bin TL gerek” diyerek para istediğini ve bu parayı eşinin hesabına gönderdiğini söyledi.

Karakaya, şöyle devam etti:

“2019 yılında bir evimi sattım, Avcılar’dan ev almak istedim. Dolaştım, bir inşaatın önünde dururken bir adam geldi. 'Burada çok güzel bir daire var isterseniz orayı görebilirsiniz' dedi. Zorla beni yukarıya çıkardı, çok beğendim. Aradan birkaç gün geçti ben yine ev aramaya başladım. Bu adam beni aradı, 'Gelin görüşelim evi beğenmişsiniz. Konuştuk 500 bin dedi', ben de 'Veremem o kadar ancak 400 bin verebilirim' dedim.

Oturduğu evi sattı, kapısız penceresiz daireye gitti

Aradan 1-2 gün geçti, bizi aldı oturduk ve 400 bin TL’ye anlaştık. Hemen inşaat başlayacaktı. Ama geliyorum gidiyorum inşaat aynı duruyordu. Oturduğum evi sattım vaktim doldu, çıkmak zorunda kaldım. Sözleşmede 5 ay içinde biteceği yazıyordu. Ama 6 ay geçti hiç ilerleme yok. Ev ne oldu diye sorunca ‘Gel, ev buldum sana’ dedi. Ama inşaatın içinde kapı, pencere yok 'Burada kal' dedi. 'Burada nasıl yaşarım' dedim, 'Camlara naylon çekeriz, kalırsın' dedi.”

Avcılar’da müteahhit, aynı evi 5 kişiye sattı

“İnşaatı gezerken ikinci bir alıcıyla karşılaştık”

İnşaata gezmeye gelirken başka alıcıyla karşılaştığını belirten Karakaya, “İnşaata bir gün oğlumun arkadaşıyla gittik, yaşlı bir çift vardı. ‘Daire mi aldınız?’ diye sordular ‘evet’ dedim. ‘Hangisi?’ deyince onlar da ‘Denize bakan dubleks’i deyince, ‘Biz aldık’ dedim. Onlar da noterden onaylattıkları satış sözleşmesini gösterdi, şoke oldum. Müteahhidi aradım, o da diyor ki ‘Hocam onlar yalan konuşuyor.’ 'Ellerinde sözleşme var' dedim, 'Yok başka daire verdim onlara' dedi. Sonra bir yere götürdü, onları oradan da başka yere götürdü.” ifadelerini kullandı.

“Bir gün kapı çaldı…”

Kapılar takılana kadar başka bir inşaatta 9 ay yaşadığını anlatan Karakaya, “Kapılar takılır takılmaz hemen eşyamı içeriye attım. Sonra bir gün kapı çaldı. Birol Bey diye biri geldi, 'burası benim daire' dedi. ‘Nasıl sizin olur?’ dedim, o da sözleşmeyi çıkarttı. Ondan da 250 bin TL almış. Alt kattan ev satmış, orayı da başkalarına satıp anlaşmayınca benim evi satmış. Sonra ben yerleştim 60 bin TL masrafı kendi cebimden ödedim. Sabri Bey'e satmış, Birol Bey'e satmış, bir de bana satmış.

“Aynı evi 5 kişiye satmış, tapu bir kişinin elinde”

Ben 2,5 sene oturduktan sonra araba ve cüzi bir para karşılığında evi Erdal K.'ye satmış. Bu bir oyun. O da gidip evi Akif A. diye birine satmış. Şikayet edince biz de avukatlarımız aracılığıyla savcılığa şikayette bulunduk. Şu anda ev toplamda 5 kişiye satılmış. Tapuyu elinde bulunduran adam da sürekli kapı zilini çalıyor, annem Alzheimer hastası sürekli korkuyor, sürekli beni tehdit ediyor, şikayet ediyor. Korkudan kapıyı kimseye açmıyoruz.” diye konuştu.

Avcılar’da müteahhit, aynı evi 5 kişiye sattı

“Belli bir kaparo istiyor”

Firma ve şahsın dolandırıcı olduğunu, yapılan başka inşaatlarda farklı mağdurların olduğunu anlatan avukat Büşra Tacar ise “Gülseren Karakaya gibi davalı dolandırıcı firma hakkında birden çok mağdur müvekkilim bulunmaktadır. Firma sahte ilan ve afişlerle, yaşlı ve emekli kesimdeki insanların duygularını sömürerek ellerindeki birikimlerini alıp, ortadan kaybolmaktadır. Daireyi gösteriyor, anahtar teslim yapacağını söylüyor. Öncelikle belli bir kaparo istiyor, sonra aralarında noter onaylı satış sözleşmesi yapıyorlar.

“Suç duyurusunda bulunduk”

Paranın kalan kısmını ise borcum var, inşaat durdu gibi bahanelerle istiyor. Bu firmanın Avcılar’da birden çok faaliyet alanı olduğu için bundan ilk başta şüphelenmiyorlar, bu şekilde parayı alıp birden fazla kişiye satıyor. Tapuyu bir hafta sonra, bir ay sonra, anahtar teslim yapacağım diyerek oyalama sürecinde birden fazla kişiye satıyor. Biz de Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.” dedi.