Petrol
95.77
-0.91%
Euro
18.344
0.25%
Dolar
17.9621
0.07%
Altın
1.03
-0.06%
Borsa
2791
0.00%
Bitcoin
429.291
0.34%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Bebeğinin tedavisi için gerekli cihazı sanayide yaptırdı

  Antalya'da bir baba mavi ışık hastalığına yakalanan çocuğu için gereken 10 bin liralık cihazın aynısını 550 liraya sanayide yaptırdı.
  • 05.02.2015 - 09:37
  Bebeğinin tedavisi için gerekli cihazı sanayide yaptırdı

  Bebeğinin tedavisi için gerekli cihazı sanayide yaptırdı #1

  Antalya'da bir markette çalışan Servet Ergün, dünyada 202 kişide görülen mavi ışık hastalığına yakalanan 3 aylık oğlu Poyraz'ı, hastanelerde yer bulamadığı için sanayide yaptırdığı fototerapi cihazıyla evinde tedavi etmeye çalışıyor.

  BİR HAFTALIKKEN RENGİ SARARDI

  Baba Servet Ergün yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

  "Bundan 3 ay önce üçüncü evladımız Poyraz dünyaya geldi. Poyraz'ın renginde sararma olduğunu görünce hemen doğduğu hastaneye götürdük. Tahlil yapmaya gerek olmadığını ve durumunun iyi olduğunu söylediler. Evimize döndük. İki gün sonra Poyraz mum gibi sarardı. Hastanede sarılık değerinin çok yüksek olduğunu öğrendik. Bu arada Ankara'daki özel bir laboratuvara kan örneğini gönderdim. 45 gün sonra gelen cevapta, Poyraz'ın da ablası gibi kalıtımsal Crigler najar hastalığına yakalandığını öğrendik. Bu hastalık genetik. Karaciğer nakli olursa kurtulabilecek."

  Bebeğinin tedavisi için gerekli cihazı sanayide yaptırdı #2

  Bir babanın bebeğini yaşatma çabası İZLE

  16 YIL ÖNCE KIZIMA DA AYNISI OLDU

  Poyraz'ın kan sonuçlarını beklerken taburcu edildiklerini, ancak sarılığı yükselince yer bulunur umuduyla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürdüklerini anlatan Servet Ergün, şöyle konuştu:

  "Acilden giriş yaptık, çocuğun sarılığı yüksek olduğu için tedaviye başlandı. Ancak yer olmadığı için orada da yatışı yapılamadı. 'Yerimiz yok' dediler ve Atatürk Devlet Hastanesi'ne sevk ettiler. Orada doktorlara Poyraz'ın genetik hastalığı olduğunu ve sarılığı nedeniyle ışık tedavisine ihtiyacı olduğunu söyledim. Beyninde hasar oluşabileceğini ve ölebileceğini söyledim. Bu olayları 16 yıl önce kızımda yaşadığım için tecrübeliydim. Poyraz'ı hemen özel bir hastaneye götürüp ışık tedavisi olmasını sağladım. Orada bir gecelik tedavi için 380 TL ödedim. Daha fazla maddi gücüm olmadığı için Poyraz'ı eve getirdim."

  Bebeğinin tedavisi için gerekli cihazı sanayide yaptırdı #3

  Poyraz bebeğe devlet eli uzandı İZLE

  10 BİN LİRALIK CİHAZI 550 LİRAYA YAPTIRDI

  Bu durum nedeniyle sanayide fototerapi cihazının bir benzerini yaptırdığını aktaran Servet Ergün, "Bu cihazın bir benzerini üniversite hastanesinde görmüştüm. O zaman resimlerini çekmiştim. Medikalcilerle görüştüm, internetten araştırdım. Işığın hangi hızda ve hangi dalga boyutunda olması gerektiğini öğrendim. Sanayideki arkadaşım aynısını yapıp bana getirdi. Fototerapi cihazı, bana 550 liraya mal oldu. Bunun orjinali 10 bin TL. Fakat ev ortamının sağlıksız olduğunu düşünüyorum. Çocuğum bu ortamda tedavi olamaz. Sosyal güvencem var, fakat hastanelerde yer yok. Çocuğumun ağlamaktan göbeğinde fıtık oluştu. Bu görünen hasar. Eğer sarılık ve yüksek ateş nedeniyle beyninde ya da iç organlarında bir hasar olursa bunun hesabını kimden soracağım, bilemiyorum" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir