Dolar
6.7747
0.0369%
Euro
7.4528
-0.0938%
Altın
1709.29
0.0029%
Borsa
104953.5
1.8725%
G. Altın
372.521
1.059%
Bitcoin
62083.39
-0.1962%
14ºC
İstanbul
Yağmur 14 C

  Cezaevinden enfeksiyon kapan adam tazminat istedi

  Balıkesir'de müteahhit Muhammet Aydoğan, cezaevinden enfeksiyon kapması nedeniyle 200 bin liralık tazminat davası açtı.
  • 16.10.2015 - 15:10

  Cezaevinden enfeksiyon kapan adam tazminat istedi

  Evli ve 1 çocuk babası Muhammet Aydoğan'ın avukatı Tuba Aslan, Bursa İdare Mahkemesi'ne iletilmek üzere İzmir İdare Mahkemesi'ne verdiği dava dilekçesinde, müvekkilinin 1993 yılında yılında ateşli silah yaralanması sonucu yüzünün büyük bir kısmını kaybettiğini; eski haline kavuşmak için o tarihten 2012 yılına kadar Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde, yaklaşık 1 milyon lira harcayıp 25'e yakın ameliyat geçirdiğini belirtti.

  Bu ameliyatlarda, vücudunun farklı yerlerinden dokular alınarak yüzüne yama yapıldığını, ciddi anlamda bir iyileşme gerçekleştiğini, görüntü olarak hemen hemen eski yüzünün görüntüsüne kavuştuğunu anlattı.

  ENFEKSİYON KAPTI

  Muhammet Aydoğan'ın, tedavisinin tamamlanmasından iki ay sonra 'öldürmeye teşebbüs suçundan' kesinleşen 7 yıl 6 aylık hapis cezasını çekmek için Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na girdiğini aktaran Avukat Tuba Aslan, "Ancak cezaevine girdikten 1.5 ay sonra cezaevi koşulları nedeniyle enfeksiyon kaptı. Bunun sonucunda da vücudunun çeşitli yerlerinden alınıp, yüzüne yama yapılan dokular yerlerinden dökülmeye başladı. Müvekkilin yüzünde daha önceki ameliyat yerlerinde açılmalar meydana geldi, yaralar oluşmaya başladı. Bunun üzerine, önce Bursa Devlet Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz ile Plastik Cerahi Servisi'ne sevk edildi. Burada mahkum koğuşu olmadığından, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne ve Ankara Numune Hastanesi'ne gönderildi. Ancak burada da mahkum koğuşu olmadığından, cezaevine geri gönderildi. Hastane hastane gezdirilen müvekkilime en son 2 Eylül 2013'te, ilk tedavisinin yapıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisinin uygun olacağı yönünde rapor verildi. Burada tedavisini yapan iki doktor ayakta değil yatarak tedavi görmesi yönünde görüşlerini belirten bir rapor düzenledi" dedi.

  Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 19 Ocak 2015 tarihli raporunda, 'Hastanın geçirmiş olduğu seri operasyonlar nedeni ile enfeksiyon riski vardır. Ayrıca aşırı sıcak ve soğukta kalması sakıncalıdır. Tedavi süresince yatak istirahati uygundur' dedi. Daimi yaşam alanlarının hijiyenik olması koşullarının sağlanması ve tedavi süresince hastaya düzenlenen sağlık kurulu raporlarında belirtilen hususlara özenle uyulmasının sağlığı ve tedavisi açısından önemli olduğu vurgulandı. Bir başka hastane de cezasını, tedavisi tamamlandıktan sonra çekmesi için, infazının durdurulması yönünde rapor verdi.

  İNFAZ DURDURMA KABUL EDİLMEDİ

  Avukat Tuba Aslan, cezaevinde gerekli koşulların sağlanmaması ve tedavi sürecinde yaşananlar nedeniyle müvekilinin vücut fonksiyon kaybının da yüzde 43'ten yüzde 72'ye çıktığını belirtti. Tedavi sürecinde cezaevi personelinin rencide edici sözler de söylediğini öne sürdü. Şikayet üzerine bu kişiler hakkında soruşturma da açıldığını vurguladı.

  BEDENEN VE RUHEN ÇÖKTÜ

  Tedavisini yaptırmak için cezasının infazınını durdurulması talebiyle yaptığı başvurunun da mahkemece reddildiğini kaydetti. Şu anda müvekkilinin parçalanmış yüzünün yeniden eski haline dönüp dönmeyeceğinin belli olmadığını dile getirdi. Tüm bu süreç nedeniyle Muhammet Aydoğan'ın bedenen ve ruhen çöküş yaşadığını belirtti.

  Avukat Tuba Aslan, hizmet kusurunun, idarenin yürüttüğü kamu hizmetinin hiç işlememesi, kötü işlemesi veya geç işlemesi sonucu ortaya çıkan ve idarenin ortaya çıkan zararı ödemesini öngören bir sorumluluk türü olduğunu vurguladı. Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'nün, müvekkiline 200 bin lira manevi tazminat ödenmesini talep etti.

  Görüş Bildir