Euro
15.1764
-0.36%
Dolar
13.6206
-0.22%
Altın
786.9510
-0.15%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
514.031
1.19%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Cizre'deki tecavüz iddiası: 5 sanık yargılanıyor

  Cizre'de, kaçırdıkları kadına tecavüz ettikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 5 kişinin yargılanmasına başlandı.
  • 29.08.2012 - 00:26
  Cizre'deki tecavüz iddiası: 5 sanık yargılanıyor

  Cizre deki tecavüz iddiası: 5 sanık yargılanıyor #1

  Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında mağdur H.Ö, eşi ve avukatları ile tutuklu sanıklar S.G. ve A.Ö. hazır bulundu. Firarda olan üç sanık ise duruşmada yer almadı.

  Kimlik tespitinden sonra iddianameyi okuyan savcı, sanıkların, ''cinsel İstismar, cebir, tehdit ve zor kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak'' suçlarından 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi.

  Tutuklu sanıklar S.G. ve A.Ö. haklarındaki suçlamayı kabul etmedi.

  Mahkeme heyeti, kısa bir aradan sonra, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

  Duruşmayı BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökhan, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda kadın da izledi.

  Duruşmanın ardından, Şırnak Adliyesi önünde bir açıklama yapan Birtane, Cizre'de nisan ayında kaçırılarak 5 kişinin tecavüzüne uğrayan bir kadının durumuna tanıklık ettiklerini belirterek, ''Kadınlar olarak özgürlük mücadelemiz içerisinde bu tür davaların faillerinin hiçbir zaman suçsuz kalmayacağını ve bu davaların takipçisi olacağımızı bir kez daha buradan kamuoyuyla paylaşıyoruz... Tecavüzcülerin cezasız kalmaması için adalete çağrıda bulunuyoruz. Bu davayı takip edeceğiz. H.Ö'nün yalnız olmadığını vurgulamak istiyoruz'' dedi.


  Görüş Bildir