Euro
10.0541
0.82%
Dolar
8.5291
1.21%
Altın
480.98
-1.04%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
404.592
0.42%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Çöplükte kulakları kesik çok sayıda ölü köpek bulundu

  Isparta'da, Şarkikarağaç ilçesinden sonra Yenişarbademli ilçesinde de belediyeye ait çöp depolama alanında, kulakları ve küpeleri kesilmiş onlarca ölü köpek bulundu.
  • İHA
  • 26.01.2019 - 06:43
  Çöplükte kulakları kesik çok sayıda ölü köpek bulundu

  Kış döneminde çöplük alanlara sokak hayvanları için yiyecek bırakan ISHAYKO Derneği üyeleri, ölü köpekleri görünce durumu Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne haber verdi. ISHAYKO yetkililerinin, sorumluların bulunması adına adli makamlara suç duyusunda bulunulduğu öğrenildi.

  Çöplükte kulakları kesik çok sayıda ölü köpek bulundu #1

  "BU KEZ KÜPELİ KÖPEKLER"

  Bölgede incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin, hayvanların nasıl ve neden öldüklerinin belirlenmesi için numune alarak, laboratuvara gönderdiği belirtilirken, ISHAYKO Derneği’nin sosyal medya hesaplarından, "Yine vahşet, bu kez küpeli köpekler" başlığı altında görüntüler paylaşıldı. Paylaşımda, "Isparta Yenişarbademli ilçesinde yavru, yetişkin demeden onlarca küpeli can vahşice öldürülmüş ve çöplüğe atılmış. Ölen köpeklerin küpesinin kesilmiş olması ve yeni kısırlaştırılmış olması bu hayvanların barınağı olan bir yerden atıldığının göstergesi. Bu hayvanların kimler tarafından öldürüldüğünün bulunması, konunun araştırılması ve cezasız kalmaması için Isparta Valimiz Ömer Seymenoğlu’nu göreve davet ediyoruz." denildi.

  Çöplükte kulakları kesik çok sayıda ölü köpek bulundu #2

  "KULAKLARI DA KESİLMİŞ"

  Bölgeye giderek incelemelerde bulunan ISHAYKO Derneği Başkanı Aynur Gül Asem, cep telefonu ile çekilen video görüntülerinde başka bir ilçede yine toplu bir katliam yapılmış olabileceğini söyledi.

  Çöplükte kulakları kesik çok sayıda ölü köpek bulundu #3

  Konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Asem, "Yenişarbademli Belediyesi'nin çöplüğü de diğer çöplüklerden farksız. Burada ölü yavrular var. Maalesef burada kulağında küpe bulunan köpeklerin küpeleri kesilmiş ve buraya atılmış. Henüz olaylar çok taze. Çoğu ateşli silahla vurulmuş. Bu hayvanlar burada katledilmiş ve buraya atılmış. Bazılarının küpesini bırakın, kulağı da kesilmiş. Buradaki hiçbir hayvanın hastalıktan böyle olma şansı yok, hepsi de besili, hiçbir hastalık belirtisi yok. İlçelerdeki çöplüklere gittiğimizde hep aynı manzarayla karşılaşıyoruz. Aynı araçla 2-3 hayvanın boşaltıldığını görüyoruz ama daha altında ne olduğunu da bilmiyoruz. Hepsi yeni öldürülmüş köpekler var. Yine Yenişarbademli’de de onlarca vahşice katledilmiş can, maalesef çok üzgünüz. Dernek olarak bunu yapanların araştırılması; hayvana, insan sağlığına, doğaya zarar vermekten haklarında işlem yapılması için şikayette bulunduk. Bu vahşeti yapanların cezasız kalmaması için konunun takipçisi olacağız." dedi.

  Çöplükte kulakları kesik çok sayıda ölü köpek bulundu #4

  Çöplükte kulakları kesik çok sayıda ölü köpek bulundu #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir