Diyarbakır'da kardeşlerini taciz ve istismar eden şahıs adli kontrol şartıyla serbest
DHA

Diyarbakır'da kardeşlerini eden şahsın davasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

14 Aralık 2022’de Bismil ilçesinin kırsal mahallesinde D.Ö. adlı kız çocuğu ile erkek kardeşi A.Ö., anneleri S.S.’ye üvey ağabeyleri Emin Ö.'nün ve tacizine uğradıklarını söyledi.

Bunun üzerine S.S., çocuklarıyla jandarmaya giderek şikayette bulundu. Jandarma ekipleri, Emin Ö.’yü düzenledikleri operasyonla gözaltına aldı.

Tutuklandı

Annenin şikayeti sonrası çocuklar da ifadeleri alınmak üzere Çocuk İzleme Merkezi’ne (ÇİM) sevk edildi. Burada psikolog ve pedagog eşliğinde ifadeleri alınan çocuklar, anneye teslim edildi.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Emin Ö., suçlamaları reddedip, “Ben yapmadım, kabul etmiyorum.” dedi. Emin Ö., 'Çocuğa nitelikli cinsel istismar' suçlamasıyla çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

"Kardeşlerini birden fazla kez taciz etti"

2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Emin Ö. hakkında dava açıldı. Davanın 4’üncü duruşmasında sanık Emin Ö. ve babası A.Ö. hazır bulunurken, S.S. ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) ile katıldı.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında, mağdurlar D.Ö. ve A.Ö.’ün sanık E.Ö. ile aynı babadan kardeş oldukları, mağdurların sanığa iftira atmalarını gerektirir herhangi bir neden bulunmadığını, neticede sanığın, kardeşi olan mağdur A.Ö.’yü tehdit ederek, birden fazla kez zincirleme şekilde istismar ettiği, yine sanığın, kız kardeşi D.Ö.’yü tehdit ederek cinsel yönden birden fazla kez zincirleme şekilde istismar ettiği belirtildi.

Tutukluluk halinin devamı talep edildi

Yürütülen soruşturma ve yargılama ile toplanan tüm deliller ile sabit olmakla, sanığın mağdur A.Ö.’ye yönelik eylemine uyan TCK'nın103/2, 103/3.c, 103/4, 43/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, sanığın mağdur D.Ö.’ye yönelik eylemine uyan TCK'nın 103/1, 103/3.c, 103/4, 43/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, sanığın kasten işlemiş olduğu suçlar nedeni ile TCK'nın 53’üncü maddesi gereğince belirli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına, sanığın gözaltında ve tutuklulukta geçirdiği sürelerin görülmesi gereğince cezalarından mahsubuna, sanığın alması muhtemel ceza miktarı dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Mahkeme heyeti, sanık Emin Ö.’nün tutuklu geçirdiği süre ve delillerin toplanmış olmasını göz önünde bulundurarak, duruşmaları takip şartı ve yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdi. Sanığa duruşmaları takip etmediği takdirde tekrar tutuklanacağı ihtarı yapıldı. Duruşma ertelendi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)