Elazığ'da dolandırıcılara yönelik operasyon: 29 kişi gözaltına alındı
İHA

Yurt genelinde dolandırıcılarla mücadele devam ediyor.

Düzenlenen operasyonlarla dolandırıcılar tek tek yakalanırken, birçok olayı önleniyor.

Bu kez operasyonların adresi oldu.

Ekipler dolandırıcıları yaklamak için harekete geçti

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından 2024 yılı içerisinde Elazığ’da meydana gelen arsa dolandırıcılığı, kapora dolandırıcılığı, sazan sarmalı ve sosyal medya hesapları üzerinden ürün satışı vaadi ile örgütlü olarak nitelikli dolandırıcılık yapan şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Yapılan çalışmalarda 30 şüpheli şahıs tespit edilirken bu şahısların, adli makamlara intikal eden toplam tutarı 1 milyon 704 bin lira olan 19 adet dolandırıcılık olayına karıştığı belirlendi.

29 kişi gözaltına alındı

31 Mayıs 2024’te Elazığ merkezli 6 ilde yapılan eş zamanlı operasyonda, Elazığ’da 23, İstanbul’da 2, Hatay’da 1, Antalya’da 1 Kayseri’de 1 ve Ağrı’da 1 şüpheli şahıs olmak üzere toplam 29 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Şüpheli şahısların yapılan ikamet ve iş yeri aramalarında 1 adet 9 milimetre çapında silah ve 20 adet fişek, 1 adet pompalı tüfek, 2 adet laptop, 30 adet banka kartı, 40 adet sim kart, 32 adet telefona el konuldu.

14 milyon 753 bin liralık 98 adet dolandırıcılık önlendi

Yapılan soruşturma süresince tespit edilen 14 milyon 753 bin liralık toplam 98 adet dolandırıcılık olayı gerçekleşmeden engellendi.

11 kişi tutuklandı

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 11’i tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 18 şahsa ise adli kontrol kararı verildi.

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı duyarlı olmaları ve şüpheli durumlarda en yakın polis birimine ya da 112 ihbar hattına ulaşmalarını istedi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)