Dolar
6.699
-1.6299%
Euro
7.482
-1.1442%
Altın
1725.66
-0.8047%
Borsa
108097.27
0.7747%
G. Altın
371.987
-2.3481%
Bitcoin
63604.93
-2.8455%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C

  Hatay'da Suriyeli gerginliği

  Hatay'da evine giden bir bayanı taciz ettikleri ileri sürülen bir grup Suriyeli ile mahalle sakinleri arasında arbede gerginlik yaşandı.
  • İHA
  • 16.05.2015 - 02:15

  Hatay'da Suriyeli gerginliği

  hatay suriyeli

  İddiaya göre, dün akşam saatlerinde evine giden genç kadın aynı mahallede yaşayan Suriyelilerin sözlü tacizine uğradı. Tacizde bulundukları iddia edilen Suriyeliler ile mahalle sakinlerinin tartışması arbedeye dönüşünce evlerin camları kırıldı bir araçta maddi hasar meydana geldi.

  Sofular Mahallesinde yaşayan Ahsen Süloğlu evine giderken mahallede yaşayan Suriyeli bir kaç gencin sözlü tacizine uğradı. Yaşadığı sözü tacizi yakınlarına anlatan Süloğlu kendisini evine kadar takip eden Suriyelileri akrabalarına gösterdi. O anlarda mahalleden ayrılan ve yanlarına aldıkları diğer Suriyeliler ile geri dönen gençler Süloğlu'nun yakınları ile tartışmaya başladı. Tartışmanın kısa süre sonra sonlandığını ve evlerine geçtiklerini anlatan Ahsen Süloğlu'nun ağabeyi Mehmet Reyhan yaşananları şöyle anlattı:

  "Gerginlik uzamasın diye tartışmayı sonlandırdık. Ancak kısa süre sonra 3-4 kişi olan Suriyeliler 50-60 kişi ile geri döndü ve evimizin kapısını zorlamaya başladılar. Ellerinde küreklerle camlarımıza kapılarımıza vurdular. Kırdıkları camın hemen altında yeğenlerim yatıyordu. Allah korudu. Mahalle sakinlerinin de araya girmesi ile kaçıp gittiler".

  Yaşadığı sözlü taciz sonrasında mahalle sakinlerinin diken üstünde olduğunu söyleyen Ahsen Süloğlu "Bu ne ilk nede son. Daha önce akrabalarımızı öpücükler atarak taciz ettiler. Evimizin camlarını kırdılar. Kırarken ellerinden kollarından yaralandılar. Sonra da polise bizi dövdüler diyorlar" dedi.

  Yaşanan tartışmaların ardından Mahallede polis tarafından güvenlik önlemleri artırıldı. Gün içerisinde güvenlik güçlerinin sık sık kontrol ettiği Mahallede akşam saatlerinde bir Suriyelinin mahalle içerisinde görülmesinin ardından ortam gerildi. Suriyeli mahalleden uzaklaştırılırken mahalle sakinleri ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Güvenlik güçleri Mahalle sakinlerini yatıştırarak evlerine dönmelerini sağladı.

  Görüş Bildir