Dolar
7.2352
2.7056%
Euro
8.6032
2.7039%
Altın
2057.02
0.9208%
Borsa
1034.4
-5.2573%
G. Altın
478.701
3.6629%
Bitcoin
85717.97
4.6087%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  İstanbul'da doğalgaz faciası: 5 ölü

  Gaziosmanpaşa'daki bir evde bir anne ile 4 çocuğu doğalgazdan zehirlendi.
  • 27.01.2013 - 21:18
  İstanbul'da doğalgaz faciası: 5 ölü

  İstanbul'da doğalgaz faciası: 5 ölü #1

  Gaziosmanpaşa'da anne ile 4 çocuğunun hayatını kaybettiği zehirlenmeye kaçak şofbenin neden olduğu kaydedildi.

  Anne Hamide Özyapı ve çocukları Filiz, Salih, Yusuf Kamil ile Gülay Özyapı'nın hayatını kaybettiği Şemsipaşa Mahallesi'ndeki olay yerinde inceleme yapan İGDAŞ ekipleri, zehirlenmeye kaçak olarak bağlanan şofbenin neden olduğunu açıkladı.

  Yetkililer, İGDAŞ'ın bilgisi dışında bacalı şofben bağlandığını belirtti. Havanın aydınlanmasıyla birlikte 'sessiz katil'e davetiye çıkaran şofbenin bacasının mutfak camından dışarı çıkartıldığı görüldü.

  "YAPACAK HİÇBİR ŞEY YOKTU"

  Bu arada komşuları, "Eve girdiğimizde hepsi hayatını kaybetmişti, çocuklar morarmıştı. Yapılabilecek hiçbir şey yoktu." diyerek olayı anlattı.

  DOĞALGAZ DERNEĞİ BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

  Doğalgaz Derneği Başkanı Ramazan Ergün, yerel yönetimlerin yetkisiz faaliyet gösteren korsan doğalgaz firmalarına karşı denetim başlatmalarının kazaların artmasını önleyeceği değerlendirmesinde bulundu.

  Ergün, İstanbul'un Gaziosmanpaşa'da anne ile 4 çocuğunun karbonmonoksit gazından zehirlenmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, doğalgazın doğru kullanıldığında güvenli bir yakıt olduğunu belirtti.

  Doğalgaz kullanımına başlanılabilmesi için yetkili mühendislerce çizilmiş projelere uygun doğalgaz tesisatlarının, gaz dağıtım şirketlerince kontrolünün yapılması gerektiğini ifade eden Ergün, doğalgaz kazalarına karşı şu önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti:  ''Mutfaklarınızdaki ve bacalı cihazlarınızın olduğu odalardaki havalandırma menfezlerini kapatmayınız, eğer menfeziniz yoksa mutlaka açtırınız. Doğalgazın kendine has kokusu vardır, bu kokuyu duyduğunuzda 187 Acil'i arayınız. Evinizin tuğla bacalarını itfaiyeye kontrol ettiriniz. Doğalgaz tesisatlarınıza yetkisiz kişiler haricinde müdahale ettirmeyiniz. Doğalgaz tesisatınızı senede 1 defa yetkili kişilere muayene ettiriniz.

  Doğalgaz tesisatı yapım işi 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu'na göre yetki almış kişilerce yapılmalı. Ancak korsan olarak faaliyet gösteren doğalgazcıların denetimsizlik yüzünden yetkisiz olarak doğalgaz işlerini yaptıkları bilinmektedir. Özellikle yerel yönetimlerin yetkisiz olarak faaliyet gösteren korsan doğalgaz firmalarına karşı denetim başlatmaları ve inşaat projelerinde ruhsat alma esnasında doğalgaz tesisatlarının yapımı için mutlaka yetkili firma istenmesi kazaların artmasını önleyecek. Bir diğer hususta doğalgaz tesisatlarının bakımının yapılmasıdır.''

  Görüş Bildir