Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.242
-0.04%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  İstanbul'da korsan rehber terörü

  İstanbul’da, 10 ila 20 euro karşılığında turistleri sıraya girmeden mekânlara sokan korsan "hanutçular", bu duruma itiraz edenleri döverek tehdit ediyor.
  • 09.11.2014 - 06:47
  İstanbul'da korsan rehber terörü

  korsan-rehber-alt

  Her yıl binlerce turisti ağırlayan İstanbul’un incileri Sultanahmet ve Ayasofya camileri, kente gelen turistlerin tarihi yarımadada ilk ziyaret ettikleri kutsal mekanlar arasında bulunuyor. Ancak turistlere yol gösteren rehberler, Sultanahmet Meydanı’nda toplaşan ve turistleri rahatsız ederek imaj zedeleyen ‘korsan rehber’ teröründen yılmış durumda.

  Milliyet'te yer alan habere göre; tarihi camilerin önünde turist kafilelerinin oluşturduğu kuyruklara sızıp para alarak öne geçirmeye çalışan korsan rehberler, zaman zaman yabancıların önünde kendilerine karşı çıkanlarla kavga ediyor. Grubun şimdiye kadar 50 rehberi de darp ettiği bazı davaların da sürdüğü belirtiliyor.

  İstanbul da korsan rehber terörü #2

  DÖVEREK TEHDİT EDİYORLAR

  Rehberlerin anlattığına göre, Sultanahmet Camii civarını mesken tutan bu kişiler, camiyi ziyarete gelen turistleri sıraya girmeden camiye sokuyor, bunun için de 10 ile 20 Euro arasında para alıyor. Bu duruma itiraz eden lisanslı turist rehberleri ise dövülerek tehdit ediliyor.

  İstanbul Rehberler Odası kayıtlarına göre 2014’te 50 rehber bu nedenle dövüldü ya da hakarete uğradı. Bazıları mahkemeye yansıyan bu olayların, bazılarında ise rehberler korktukları için şikâyetçi olamadı.

  Özellikle cuma günleri İstanbul’a demirleyen gemilerden gelen turistlerin zaman kaybetmemek için sıraya girmek istemediklerini, bu nedenle korsan rehberlerin tekliflerini kabul ettikleri belirterek, cami ziyaretinin düzenlenmesini, güvenliğin de artırılmasını istiyor.

  "ÜZERİMİZE ÇULLANIYORLAR"

  Şerif Yenen (İstanbul Rehberler Odası Başkanı): “Son dönemde ortaya çıkan esas sorun, ‘hanutçu’ diye tabir edilen şahısların Sultanahmet Camii’nde her gün sıraya girmeden, belgesiz rehberlik faaliyeti yürütmeleridir. Konuyla ilgili kendilerini uyaranları tehdit edip darp ediyorlar. Yetkili kurumlar (müftülük, polis, cami derneği) topu birbirine atıyor, acil bir çözüm bekliyoruz.”

  "BURALARIN AĞASI BENİM" TEHDİDİ

  Lale Koşagan (Rehber): “Ben bir gün turistlerle sıradaydım. Bunlardan biri dört kişiyi sıraya girmeden içeri sokmak üzereyken durdurdum. ‘Sen kim oluyorsun, bana karışamazsın, buraların ağası benim!’ dedi. Arbede çıktı, beni 20-30 defa darp etti. Tehdit ve küfürler etti. Rehber arkadaşlarım kurtardı. Adam kişi başı 20 Euro para almış. 4 kişiden 80 Euro... Güvenlikler var, onlar hiçbir işe karışmıyor.”

  "EVDEN HELALLİK ALARAK ÇIKIYORUZ"

  Ömür Çakar (Rehber): “Bu sorun bizi bıktırdı. Yaşanan saçma sapan olayları turistlere anlatmak, izah etmek mümkün değil. Neredeyse ciddi bir sektör oluştu. İş hanutçuluk boyutunu aştı. Güvenliğimizde tehlikede. Erkek kadın ayırmadan saldırıyorlar. Mafyavari bir yapı var, kimse önüne geçemiyor. İster inanın ister inanmayın, evden helallik alarak çıkıyoruz, özellikle Cuma günleri...”

  "İMAJ ZEDELİYORLAR"

  Özgür Özaltun (Rehber): “Caminin turist kapısı girişinde rehberler de dahil kimsenin geçiş önceliği yok. Ancak bunlar kendilerini cami görevlisi olarak tanıtıyorlar. Buna itiraz eden rehberler darp ediliyor. Mahkemeye aksetmiş birçok konu var. Bu durumun bir an önce kontrol altına alınması gerekiyor. Her kurum sorumluluğu başkasının üzerine atıyor. İmaj açısından da büyük sorun.”

  "SULTANAHMET'TE ORTA KAPIYI DA AÇSINLAR"

  Saffet Emre Tonguç (Rehber): “Profesyonel rehberler için Sultanahmet Camii’ne girmek artık bir ızdırap haline geldi. Bazen bir saat kuyrukta bekliyorsunuz. Yoldan turist çeviren birtakım kişiler ise içeriye parayla yandan adam sokuyorlar. İtiraz etmeye kalktığınızda bıçaklanma riskiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Ülkenin en çok ziyaret edilen bölgesinde turizmin son hali bu. Keşke cami görevlileri insiyatif kullansalar ve atıl duran orta kapıdan da içeriye turist alsalar ve İstanbul’un en çok ziyaret edilen camisini gezmek bir eziyete değil de keyfe dönüşse.”


  Görüş Bildir