Euro
11.1414
0.04%
Dolar
9.5835
-0.01%
Altın
556.93
0.61%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
604.489
1.60%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C
  İzmir'de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu

  İzmir'de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu

  İzmir'de kaldırımda oynarken ehliyetsiz sürücü Arzu Döş'ün otomobiliyle çarparak park halindeki otobüse sıkıştırmasıyla ölen 2 yaşındaki Emirhan Çoğalan, bilirkişi tarafından kusurlu bulundu.
  • DHA
  • 08.10.2021 - 05:51
  • Güncelleme : 08.10.2021 - 09:14

  Türkiye'de son yıllarda adli vakalardaki bilirkişi garipliklerine bir yenisi daha eklendi. Trafik kazasında hayatını kaybeden 2 yaşındaki bir çocuk, kısmen kusurlu bulundu.

  KALDIRIMDAYKEN OTOMOBİL ÇARPTI

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde yaşayan Mustafa Çoğalan (35) ve Saadet Çoğalan (27) çiftinin çocukları Emirhan Çoğalan'a, 27 Mayıs'ta iddiaya göre, evlerinin önündeki kaldırımda bisikletiyle oynarken manevra yapan komşuları ehliyetsiz sürücü Arzu Döş'ün kullandığı 35 ALP 548 plakalı otomobil çarptı.

  BİLİRKİŞİYE GÖRE EMİRHAN DA KUSURLU

  Emirhan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 44 gün tutuklu kalan Arzu Döş, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Kazanın ardından hazırlanan bilirkişi raporunda Emirhan'ın da kusurlu olduğu belirtildi.

  İzmir'de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu - Video

  "KAVRAYACAK YAŞTA DEĞİL, AMA KURAL İHLALİ VAR"

  Bilirkişi gerekçe olarak da raporda, Emirhan'ın iyiyi, doğruyu ayırt edecek düzeyde ve yayaların uyması, uygulaması gereken trafik kurallarını kavrayacak, bilecek yaşta olmadığına dikkat çekip, taşıt yolu üzerinde gayrinizami hareketlerde bulunarak dikkatsiz ve tedbirsiz davranışıyla Karayolları Trafik Kanunu'nun 68/C maddesini içeren 'trafiği engelleyecek ve tehlikeye düşürecek davranışta bulunma' ve Karayolları Yönetmeliği'nin 138/B maddesinde belirtilen 'yayalar, taşıt yolunu yaya ve okul geçidiyle kavşak giriş ve çıkışlarından karşıya geçmek zorundadır' hükmünü ihlal ettiği görüş ve kanaatine varıldığını açıkladı.

  Kazanın üzerinden 4 ayı aşkın süre geçmesine rağmen Döş hakkında dava açılmaması ve bilirkişi raporunda yaşamını yitiren Emirhan'ın da kusurlu bulunmasına Çoğalan Ailesi tepki gösterdi.

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #1

  KAZA GÖZÜ ÖNÜNDE OLMUŞ

  Kazanın meydana geldiği yerde açıklamada bulunan anne Saadet Çoğalan, olay günü oğlu Emirhan'ın kaldırımda oynadığına dikkati çekip, "Bulunduğu yer gayet güzeldi. Otomobil köşeyi döndü, sokağa girmek için manevra yaptı. Kazanın olacağını sezip, 'Dur, oğlum orada' diye bağırıp, koştum ama yetişemedim. Ancak, otomobil sürücüsü aksine gaza bastı. Otomobili kullanan komşumuz Arzu Döş, beni gördü. Oğluma çarpıp, kaldırımdaki park halindeki servis otobüsüne sıkıştırdı. Oysa otomobili kullanan Döş, beni görmüştü. Kazada evladımı da kusurlu buluyorlar. 'Yüzde 20 kusurlu' diyorlar. Evladım, nerede oynayacaktı? Halen dava açılmadı. Sürücü serbest kalamaz. Bu bir cinayettir, 'trafik kazası' deyip geçilmesin. Yolun karşısına geçmek isterken otomobil çarpsaydı bu kaza olurdu. Oysa ki çocuğum kaldırımdaydı" dedi.

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #2

  "KAZA DENMESİNE ANLAM VEREMİYORUM"

  Olaya 'kaza' denmesine anlam veremediğini belirten torna operatörü Mustafa Çoğalan ise, "Oğlum, yola fırlamış olsa bunun kaza olduğunu anlarım. Ancak, kaldırımda oynuyor. Zaten sokak araç trafiğinin yoğun olmadığı bir yer. Ehliyetsiz bir sürücü kaldırımdaki çocuğu ezip, serbest kalıyorsa, 'adalet yok' diye düşünüyorum. Araçta 4 kişi var. Hadi biri bilinçsiz. Hepsi mi bilinçsiz?" diye konuştu.

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #3

  "ADALETE GÜVENİYORUZ"

  Özel güvenlik görevlisi Mehmet Ali Çoğalan (33) da kazayı haber alıp, olay yerine geldiğinde, yeğeni Emirhan'ı otomobil sürücüsü Arzu Döş'ün kucağında gördüğüne dikkati çekip, şunları söyledi:

  "Çocuğu sımsıkı tutup, sağa sola koşturuyordu. Emirhan mosmordu. 'Yeğenimi niye hastaneye götürmediniz' dedim. 'Ambulans gelecek' dediler. 'Çocuğu zaten öldürmüşsünüz niye sıkıyorsunuz. Çarptınız bari bırakın orada kalsın' dedim. Ardından komşumuzun servis aracıyla yeğenimi hastaneye götürdük ancak kurtarılamadı. Adalete güveniyoruz."

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #4

  "EMİRHAN'IN KALDIRIMDA OLDUĞU BELLİ"

  Çoğalan Ailesi'nin avukatı Özcan Çiçek ise konunun takipçisi olduklarını söyledi. Bilirkişi raporunda, kaldırımda olmasına rağmen Emirhan'a araç yolunda olduğu gerekçesiyle kusur verildiğine dikkati çeken Avukat Çiçek, "Çocuk, bilirkişi raporuna göre yoldaymış gibi görünüyor. Oysa gerek vatandaşın çektiği gerekse de bilirkişinin kendi çektiği fotoğraflarda bile Emirhan'ın kaldırımda olduğu belli. Kazanın üzerinden geçen zamana rağmen ne iddianame hazırlandı ne de duruşma günü belli. Tahliyenin haksız olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

  Öte yandan kazanın ardından Karşıyaka Belediyesi Emirhan'ın adını, evlerinin karşısındaki parka verdi.

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #5

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #6

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #7

  İzmir de ehliyetsiz sürücünün çarptığı 2 yaşındaki Emirhan kusurlu bulundu #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir