Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.015
0.22%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Kediye işkence yapan gencin davası bugün görüldü

  Eskişehir’de emanet aldığı kediyi vahşice telef eden ve bunu videoya çekerek yayınladığı iddia edilen Mustafa Can Aksoy’un yargılanmasına başlandı.
  • 16.07.2014 - 15:17
  Kediye işkence yapan gencin davası bugün görüldü

  asd

  Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Mustafa Can Aksoy katılmadı. Duruşmada, Aksoy’un ‘İletki’ adlı kediyi emanet aldığı ‘Cafe De Kedi’ isimli işyerinin sahipleri Duygu Kurt, Didem Erşan Üstündağ, Gülşah Mısırlıoğlu Kabaca ve işletmenin müşterisi olan Birsen Durmaz müşteki sıfatında, Eskişehir, Ankara İstanbul ve Mersin Baroları Hayvan Hakları Komisyonu adına katılan avukatlar da savunma için hazır bulundular.

  TALİMATLA İFADE VERDİ

  Eskişehir 4'üncü Asliye Mahkemesi hakimi, duruşmaya katılmayan sanık Mustafa Can Aksoy'un 20 Haziran 2014 tarihinde Bartın Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimatla ifade verdiği belirtti. Aksoy, memleketi Bartın'da verdiği ifadesinde olay günü aşırı miktarda alkollü olduğunu söyleyerek şöyle dedi:

  "Ben olay tarihinde Eskişehir'de okuyordum. Ara sıra gittiğim bir kafe vardı. Cafe De Kedi isimli bu kafedeki bir bayandan ben bir tane kedi aldım. Kediyi beslemek ve bakmak istiyordum. Bizim Bolu'daki kendi evimizde de bir kedimiz vardır. Orada da kedi beslerim. Olay tarihinde aşırı derecede alkollüydüm. Eve geldiğimde kedinin evde yatağı pislettiğini gördüğümde çok sinirlendim. Kediyi yataktan kovalamak istedim. Ne zaman elime bıçak aldığımı ve kedinin karın boşluğunu ne zaman kestiğimi ve bunları videoya aldığımı hatırlamıyorum. Olaydan dolayı son derece pişmanım.

  "ZARARI KARŞILAMAK İSTERİM"

  Kediye bilinçli olarak eziyet ettiğimi de hatırlamıyorum. Videoyu paylaştığım ancak daha sora aramız açılan kız arkadaşım beni kötülemek için görüntüleri internet sitesinde paylaşmış. Olay nedeniyle ben ve ailem çok mağdur olduk. Psikolojik olarak da yıprandım. Alkollü olarak da olsa bana emanet edilen kediye zarar verdiğim hususu doğrudur. Müşteki tarafın bu olay nedeniyle kedi ile ilgili faturalandırılmış zararlarını karşılamak isterim."

  "MADDİ VE MANEVİ ZARARA UĞRADIK"

  Mahkeme heyetine ifade veren Birsen Durmaz, kafenin düzenli müşterisi olduğunu ve İletki adlı kediyle aralarında duygusal bağı olduğunu söyledi. Olaydan sonra psikolojik olarak etkilendiğini belirten Durmaz, sanıktan şikayetçi olduğunu belirtti. İşletme ortaklarından Duygu Kurt ise, kedinin sahiplerinden biri olduğunu ve olaydan sonra işletmeye gelen tehdit telefonlarından dolayı belli bir süre kafeyi açamadıklarını, maddi ve manevi zarara uğradıklarını ve sanıktan şikayetçi olduğunu ifade etti.

  "MANEVİ OLARAK ETKİLENDİK"

  İşletmenin diğer ortaklarından Gülşah Mısırlıoğlu Kabaca ise manevi olarak yıprandıklarını, kediyi Mustafa Can Aksoy’a kendi elleriyle teslim ettiği için olaydan büyük üzüntü duyduğunu ve sanıktan şikayetçi olduğunu kaydetti. İşletmenin bir diğer ortağı Didem Erşan Üstündağ da sanık Aksoy’dan şikayetçi olduğunu aktardı.

  DURUŞMA KASIM AYINA ERTELENDİ

  Müştekilerin ardından savunmasını yapan Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına katılan avukat Mustafa Çakır, “Hayvanların mal olarak görüldüğü takdir verildiği bir ortamda yaşıyoruz. Ortada tartışılmayacak bir şekilde suç mevcut. Sanığın suçu sabittir. Pişmanlık ifadesi toplumda gördüğü şiddetten dolayı olduğu da açıktır” dedi. Duruşmaya katılan diğer avukatlar da verdikleri savunmalarda sanığın üst düzeyde cezalandırılmasını talep ettiler. Bunun üzerine mahkeme heyeti, sanığa duruşma günü bildirili davetiye çıkartılmasına karar vererek bir sonraki duruşmayı 11 Kasım 2014 tarihine erteledi.

  "SANIK TEDAVİYE ALINMALI"

  Öte yandan duruşma sonrası Adliye Sarayı önünde düzenlenen basın açıklamasında Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına konuşan Buket Ünlü Hatip, konuyla alakalı internete düşen görüntülerin büyük küçük herkesi dehşete düşürdüğünü ve toplumsal yapıdaki bozulmaları gözler önüne serdiğini dile getirdi. Masum bir kedinin gelecek için ümit bağlanan üniversite öğrencisi tarafından işkenceyle öldürülmesinin büyük tepkiyle karşılandığını vurgulayan Hatip, “Karşımızda masum bir canlının bağırsaklarını dışarı çıkarttığı yetmezmiş gibi saatlerce sürünerek acı çekmesini izleyen, bunu kayıt altına alan ve kendisine yaptıklarından utanmak yerine adeta övünme sebebi olarak arkadaşlarıyla paylaşan bir sanık yer almaktadır. Mustafa Can Aksoy ve onun gibiler, insan dahil başka canlılara zarar vermeleri için sadece ceza almamalı, yaptıkları unutulmamalı, tedaviye alınmalı ve takibi yapılmalıdır. Sanık vermiş olduğu ifadede alkollü olduğunu ve yaptıklarını hatırlamadığını söylemiştir. Kendisine emanet edilmiş bir kediye yaptığı zalimlikle ülke gündemine oturmuş, kendi iradesiyle aldığı alkolü bahane ederek yaptıklarını aklama çabası asla kabul edilmeyecek bir gerçektir” dedi.

  "KEDİ MAL DEĞİL, CANDIR"

  Ardından konuşan Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve Cafe De Kedi işletmesinin ortaklarından Duygu Kurt, sanığa ‘Mala zarar verme’ suçundan açılan davayla ilgili olarak Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında mal olarak gözüken İletki kedinin mal değil, can olduğunu vurguladı. Kediye uygulanan cinayetin vicdan ve toplumun hayvanlara takındığı tavırla alakalı olduğunu ileri süren Kurt, “Bugün savunmasız bir hayvanı işkence ederek öldüren ve bunu övünerek paylaşan bir kişinin yarın savunmasız bir insana da aynı şeyi yapma ihtimali unutulmamalıdır. İnsanların hayvanlara karşı içlerindeki nefreti hiç çekinmeden kusabilmesinin en büyük nedeni cezai müeyyidelerin caydırıcı olmamasıdır” ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir