Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
490.182
-7.93%
1ºC
İstanbul
Bulutlu 1 C

  Kocaeli'de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı

  Gebze ilçesinde geçtiğimiz günlerde etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle, denizin çöpleri kıyıya taşındı. Kıyı çöplüğe dönerken, balıkçılar yağmura rağmen temizlik yaptı.
  • İHA
  • 05.12.2021 - 14:14
  • Güncelleme : 05.12.2021 - 14:24
  Kocaeli'de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı

  Kocaeli’nin Gebze ilçesinde fırtına ve sağanak yağış etkili oldu.

  Etkili olan şiddetli yağış ve fırtınayla birlikte denizlerde dalga oluştu. Dalgalar bardak, şişe, kağıt gibi birçok çöpü kıyıya taşıdı.

  Eskihisar Sahili’nde balıkçı teknelerinin bulunduğu kıyılar çöple dolarken, ortaya çıkan görüntüler pes dedirtti.

  Kıyıya vuran çöpleri temizlemek ise balıkçılara düştü. Eskihisar-Gebze Su Ürünleri Kooperatifi’ne bağlı balıkçılar, yağmura rağmen temizlik yapmaya çalıştı.

  "İZMİT KÖRFEZİ PİSLİK İÇİNDE"

  Denizin atılan bütün pislikleri geri verdiğini söyleyen balıkçı Ersin Duman, “İzmit Körfezi’nde her yer çöplerle dolu, ölü deniz analarıyla dolu. Bu denizi biz insanoğlu kirletiyoruz. Ticaret gemileri yapıyor, burada çalışan feribotlar yapıyor. Denizimizi biz kirletiyoruz. Bizden başka kirleten yok. Ama şu var ki denetim sıfır, kimse denetlemiyor. İzmit Körfezi artık pislik içinde.

  Kocaeli'de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı ViDEO

  Ben bir vatandaş olarak şunu söylemek istiyorum; pisliğimizi atmayalım. Attığımız pislik bize geri geliyor. Her yer pislik içinde. Karaya vuruyor, kokuyor. Burada çocuklarımız oynuyor, ailelerimiz oluyor. İstanbul’dan buraya gelen insanlar oluyor, ama kokudan geçilmiyor.

  Yurt dışından gelen gemilerin ve bu feribotların atıklarını, bizim insanlarımızın attıklarını sağlam kontrol ederlerse bu pislik böyle olmaz. Buradan yetkililere sesleniyorum; Kocaeli Körfezi ölüyor, 'imdat' diyor. Attığımızı bize veriyor.” dedi.

  Kocaeli de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı #1

  "ÇÖP YIĞINININ İÇİNDEYİZ"

  Çöplerin sahilde çok ağır bir koku oluşturduğunu vurgulayan Duman, “Burada bizim çocuklarımız oynuyor. Bizim annelerimiz, babalarımız geliyor burada oturuyor. Gebze’nin tek turistik yeri Eskihisar. Böyle olmamalı. Ben Eskihisarlı olarak utanıyorum.

  Çöp yığınının içindeyiz. Gözle görüyorsunuz, diyecek bir şey bulamıyorum. Sadece tek isteğim siyasi parti gözetmeksizin bir araya gelip, Kocaeli Körfezi’nin bir diriliş olması lazım.

  Buradan devlet yetkililerine, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum; gerçekten İzmit Körfezi için bir diriliş istiyorum. Rica ediyorum. Marmara Denizi’nde zaten balık yok. Neden balık yok? İşte bu pislikler yüzünden Marmara Denizi’nde balık yok.

  Bir vatandaş olarak şunu söylüyorum; atmayalım arkadaşlar, bu çöpleri atmayalım. Deniz artık diyor ki ‘İmdat, yeter. Siz bana bir çöp attığınızda ben size bunu misliyle geri veririm’ diyor. Lütfen, rica ediyorum atmayalım, duyarlı olalım” diye konuştu.

  Kocaeli de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı #2

  Kocaeli de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı #3

  Kocaeli de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı #4

  Kocaeli de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı #5

  Kocaeli de etkili olan fırtına denizin çöplerini sahile taşıdı #6


  Görüş Bildir