Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.404
0.02%
Dolar
17.9313
0.00%
Altın
1.039
0.01%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.738
-0.38%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Mardin'de 4 üvey çocuğuna işkence yapan baba tutuklandı

  Suriye'den Mardin'e gelen M.Elşibli yaşları 7-11 arasında değişen 4 üvey çocuğuna işkence yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.
  • DHA
  • 29.06.2018 - 19:19
  Mardin'de 4 üvey çocuğuna işkence yapan baba tutuklandı

  Mardin de 4 üvey çocuğuna işkence yapan baba tutuklandı #1

  Suriye'de yaşanan iç savaşta babalarını kaybeden, yaşları 7 ila 11 arasında değişen 4 çocuk, anneleriyle birlikte Mardin'e geldi. Adı açıklanmayan kadın, Mardin'de M. Elşibli ile evlendi. Çocuklara, üvey babaları tarafından işkencede bulunulduğu ortaya çıktı. Olayla ilgili gözaltına alınan M. Elşibli, mahkemece tutuklandı.

  "ADAM ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜSTEN TUTUKLANDI"

  Mardin Şahmeran Kadın Platformu, aç ve susuz bırakılan, işkence gören çocuklarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: "Mardin merkez Artuklu ilçesinde yaşayan Ş.A. (11), H.A. (10), L.A. ile H.A. (7) olmak üzere 4 çocuk, üvey babaları tarafından 10 gün boyunca aç bırakılarak fiziki şiddete maruz kalmıştır. Suriyeli anneleri ile birlikte yaşadıkları M. Elşibli tarafından gördükleri şiddet sonrası çocuklar hastaneye kaldırılmıştır. Çocukların vücutlarında çok sayıda morluklar tespit edilmiş. En büyük kız çocuğunun kaburgasında çatlaklık tespit edilmiş, Aynı zamanda iki kardeş sıvı kaybından kaynaklı hastanede müşahede altında tutuluyor. İki çocuğun da güvenlik gerekçesiyle tedavi gördükleri yer belirtilmiyor. Üvey baba M.Eşibli ise güvenlik güçleri tarafından, 'adam öldürmeye teşebbüs' suçundan çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine konuldu. Mardin Şahmeran Kadın Platformu olarak olayın hukuki takipçisi olacağız."

  HAMİLE EŞİNİN KOLUNU DA KIRMIŞ

  Suriye'deki iç savaştan kaçarak Mardin'e yerleşen ve yaşları 7 ile 11 arasında değişen 4 üvey çocuğuna işkence yaptığı gerekçesiyle tutuklanan M. Elşibli'nin, hamile eşine de işkence yaptığı kolunu kırdığı ortaya çıktı. Kadının işkence gördüğünü ve kolunun kırıldığını korkudan hastanede gizlediği belirtildi.

  TÜYLER ÜRPERTEN AYRINTILAR

  M. Elşibli'nin, 10 gün boyunca aç ve susuz bırakıp fiziki işkence yaptığı belirlenen çocukların hastanede tedavisi sürerken, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden olayla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, Suriye uyruklu S.S. adlı kadının ifadelerine yer verilerek, kadının ilk evliliğini 2005 yılında Suriye'de yaptığı, bu evliliğinden 4 çocuğunun olduğu, ilk eşinin 8 yıl önce Suriye'de çıkan iç savaşta hayatını kaybettiği kaydedildi. S.S.'nin yaklaşık 2 yıl sonra M. Elşibli ile ikinci evliliği yaptığı belirtildi. S.S.'nin bu evliliğinden de 2 çocuğunun dünyaya geldiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "S.S.; ikinci evliliğine şu an Almanya'da yaşayan babasının razı olmadığını, buna rağmen bu evliliğin gerçekleştiğini, evliliğinin ilk bir yılında herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ancak, ikinci eşinden olan çocuğu M. doğduktan sonra eşinin ilk eşinden olan çocuklarına karşı tutum ve davranışlarının değiştiğini, çocuklarını aç bırakmak, çocukların vücutlarını ıslattıktan sonra hortumla vücutlarının çeşitli yerlerine vurmak, çocukların vücutlarında sigara söndürmek suretiyle işkence ettiğini, bu şiddetin sistematik olarak bugüne kadar devam ettiğini, aynı şekilde eşinin kendisine de fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığını, kendisi ve çocuklarının maruz kaldığı şiddet ve açlık durumunun tırmanması üzerine gidecek yeri olmadığından Müdürlüğümüze başvuruda bulunduğunu belirtmiştir."

  "GEBELİK SIRASINDA KOLUMU KIRDI"

  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün açıklamasının devamında, S.S.'nin ifadelerinin devamında yer verildi, şunlar kaydedildi: "S.S.; eşinin çocuklarına 2-3 günde bir tabak yemek ve günde bir tas su ayırdığını, bunun haricinde çocuklara yemek ve su vermeyeceği yönünde kendisinden yemin etmesini istediğini ve kendisinin de yemin ettiğini, yemin ettiği için çocuklara gün içerisinde yemek ve su vermediğini ifade etmiştir. S.S. ayrıca; eşinin kök ailesi ile görüşmesine müsaade etmediğini, eşi ile babasının arasının iyi olmadığını, bu durumun eşinin çocuklara karşı tutumunu olumsuz etkilediğini, eşinin kendisine de fiziksel şiddet uyguladığını, neredeyse her gün başına poşet geçirerek kendisinin vücudunun çeşitli yerlerine vurduğunu, son gebeliğinde eşinin kendisinin kolunu kırdığını, bu olayın hastaneye intikal ettiğini, ancak kendisinin eşinden şikayetçi olmayarak doktorlara düştüğünü söylediğini ifade etmiştir."

  Açıklamada çocukların sağlık durumlarına da yer verilerek, şöyle denildi: "6 çocuğuyla birlikte Müdürlüğümüze başvuran kadının çocuklarının sağlık sorunları olması nedeniyle, Müdürlüğümüze gelmeden 2 çocuğunun hastaneye yatırıldığı öğrenilmiş, 2 çocuğun ise görüşme esnasında sağlık durumunun iyi olmadığı gözlendiğinden, 112 Acil Servis aranarak tıbbi müdahale talep edilmiş, çocuklar görevli sağlık personeli eşliğinde hastaneye götürülmüştür. Yatışı gerçekleşen çocuklardan H.'nin Mardin'de özel bir hastanede yoğun bakım servisinde olduğu, doktoru görüşmede H.'nin durumunun hastaneye yatışının yapıldığında mevcut durumuna göre daha iyi olduğu, ancak hayati tehlikesinin devam ettiği, diğer çocuk Ş.'nin ise belinde kırıklar olduğu, mama ile beslendiği ve 3 gün gözetim altına tutulacağı, şu an Mardin Devlet Hastahanesi servisinde takibinin yapıldığı, L. ve H.'nin tetkik sonuçlarından sonra ilaç tedavisine başlandığı ve hastaneden taburcu olduktan sonra Musa Cihaner Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü'ne misafir olarak yerleştirileceği belirtilmiştir."

  Açıklamada, anne S.S. ve beraberindeki 2 çocuğunun 26 Haziran'da kadın konukevine yerleştirildiği, annenin yanında bulunan 2 çocuğunun vücutlarının çeşitli yerlerinde sigara söndürme izlerinin olduğu, annenin çocuklarına karşı ilgisiz olduğu, hastanede tedavi olan çocuklarının durumu hakkında bilgi talep etmediği, eşi cezaevinden çıktıktan sonra çocukları ona bırakarak Almanya'da yaşayan ailesinin yanına gideceğini ifade ettiği belirtildi.

  "ACİL KORUMA KARARI TALEP EDİLMİŞTİR"

  Açıklamanın sonunda, anne S.S.'nin çocuklarını karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri her türlü kötülükten/riskten koruyup kollayamadığı, çocuklarının sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmadığı ve Müdürlükten bilgi talep etmediği, çocuklarına karşı ilgili bir tutuma sahip olmadığı da ifade edilerek, şunlar kaydedildi: "Annenin, çocuk yetiştirme konusunda yetersiz olduğu, eşinin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamasına engel olduğu, kendisinin de bu duruma sessiz kaldığı, tüm bu sebeplerden dolayı çocukların ihmal ve istismara açık olduğu izlenimi oluşmuştur. Söz konusu durumlar göz önünde tutularak Kadın Konukevi Müdürlüğü tarafından Sosyal İnceleme Raporu ile S.S.'nin 6 çocuğu hakkında Acil Koruma Kararı talep edilmiştir. Anne her ne kadar hakkında tedbir kararı talep etmemişse de, eşi tarafından can güvenliği riskinin olduğu düşünüldüğünden uygun görülen tedbir kararları talep edilmiştir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir