PKK'ya taş attıran çocuk tacirlerine 528 yıl

PKK'ya taş attıran çocuk tacirlerine 528 yıl

Adana'da yaşları 12 ile 17 arasındaki çocuklara hırsızlık, uyuşturucu satıcılığı yaptırıp PKK'nın korsan gösterilerde polis memurlarını taşlattıkları iddia edilen 9 kişilik çocuk taciri çete üyeleri hakkında toplam 528 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

ÇOCUKLARI UYUŞTURUCUYA ALIŞTIRDILAR

Teknik ve fiziki takip sonucu güvercin merakı yüzünden Kuşçu Yenal lakabıyla tanınan ve Aybeyler Çetesi üyesiyken 9 yıl cezaevinde yatıp çıkan Yenal Yerli'nin liderliğindeki çetenin, mahalledeki yoksul ailelerin çocuklarını sahiplenip, bu çocukları uyuşturucuya alıştırdıktan sonra hırsızlık, sahte altın dolandırıcılığı, uyuşturucu satıcılığı yaptırdıkları saptandı. Ayrıca, bu çocuklara, PKK yandaşlarının verdiği para karşılığı korsan gösterilerinde de polis memurlarına taş, molotofkokteyl ve el yapımı bomba attırdıkları belirlendi. Örgüt lideri Yenal Yerli'nin ayrıca güvercin merakından dolayı değerli kuşları örgüt üyelerine çaldırıp daha sonra sahiplerine yüksek fiyattan sattığı da ortaya çıktı.

82 HIRSIZLIK OLAYINA KARIŞTILAR

Adana, Bursa, Diyarbakır ve Batman illerinde toplam 82 hırsızlık olayına karıştıkları saptanan çocuk taciri çeteye yönelik 16 Nisan'da yapılan operasyonda aralarında çete tarafından suça yönlendirilen 11 çocuğun da bulunduğu 20 kişi yakalandı. Çete elemanlarının ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 8 tabanca, 4 av tüfeği, 4 kuru sıkıdan dönme tabanca, bin 500 gram esrar, 150 tabanca fişeği, 40 sahte altın bilezik, 100 çift güvercin, 3 sahte altın bilezik ayar cihazı,2 sustalı tabir edilen çakı bıçağı 1 laptop, 53 çalıntı cep telefonu, 16 çeşitli şahıslara ait tahsil edilmek üzere 45 bin lira tutarında senet ele geçirildi.

528 YIL İSTENDİ

Çocuklar ailelerine teslim edilirken, çete lideri Yenal Yerli, yardımcıları Burhan Doğan ve Orhan Karaaslan tutuklandı. 6 çete üyesi ise serbest bırakıldı. 3'ü tutuklu 9 çete üyesi ile ilgili sürdürülen soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı, çete üyeleri hakkında 'İnsan Ticareti Yapma, 18 Yaşını Doldurmamış Kişilere Karşı İnsan Ticareti' suçlarından Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Savcı, çete lideri Yenal Yerli ile yardımcısı Burhan Doğan'ın 132'şer yıl, Yahya Kaya'nın 96 yıl, Orhan Karaaslan ile Numan Tabak'ın 48'er yıl, Yahya Kaya ve Atilla Ağaç'ın 24'er yıl, Muharrem Özdemir ve İhsan Tan'ın ise 12'şer yıl hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. Çocuk taciri çete üyeleri önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.