Psikolojik şiddet gören kocaya koruma kararı

Psikolojik şiddet gören kocaya koruma kararı

Kadına karşı şiddeti önlemek amacıyla verilmesine alıştığımız uzaklaştırma kararı bu sefer bir erkek için verildi. Eşinden psikolojik şiddet gördüğü gerekçesiyle mahkemeye başvuran Turgut Y.'ye koruma verildi. Hürriyet gazetesinin haberine göre eşi Turgut Y.'ye 6 ay yaklaşamayacak.

TURGUT Y. ÖNCE EVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Makine Mühendisi Turgut Y., 2011 yılında kendisi gibi mühendis Seçil Y. ile evlendi. Ancak çiftin mutlulukları 9 ay sonra şiddetli geçimsizlik nedeniyle bozuldu. Turgut Y. boşanma davası açsa da, aylarca duruşma tarihi vermeyen mahkeme, Turgut Y. hakkında 'evden uzaklaştırma' kararı aldı. Bu süreçte, eşi Seçil Y.'nin şikayetleri üzerine sürekli karakola çağrılan Turgut Y., kayınpederi savcı olduğu için polisin kendisini sürekli rahatsız ettiği iddiasında bulundu, bu iddia gazetelerde de yer aldı.

DAVALIK OLDULAR

Aradan geçen sürede Turgut Y. hakkındaki uzaklaştırma kararı mayıs ayında kaldırılırken, yakında boşanma davasının ilk duruşmaları görülecek çift, bir başka konuda da davalık oldu. Seçil Y.'nin şikâyetleri üzerine, Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi'nde, Turgut Y. hakkında 'mala zarar verme'den 3, 'kişilerin huzur ve sükununu bozma'dan 1 ve 'zincirleme hakaret'ten de 3.5 yıl olmak üzere toplam 7.5 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

UZAKLAŞTIRMA, PSİKOLOJİK ŞİDDET GEREKÇESİYLE VERİLDİ

Bu dava üzerine Turgut Y.'nin avukatı Çağrı Çetin, müvekkiline karşı yürütülen psikolojik şiddeti gerekçe göstererek eşine karşı koruma kararı ve aylık 500 lira tedbir nafakasının kaldırılmasını talep etti. Aile Mahkemesi talebi yerinde görerek 04.09.2013'te Turgut Y. lehine 'Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi'ne dair Kanunu'nun uygulanmasına karar verdi. Buna göre, Seçil Y.'nin 6 ay boyunca eşine yönelik şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürme içeren söz ve davranışlarda bulunmamasına, korunan kişiyi iletişim araçları veya sair surette rahatsız etmemesine karar verildi.