Petrol
92.73
0.42%
Euro
18.2562
0.06%
Dolar
17.963
0.27%
Altın
1.025
0.31%
Borsa
2928
0.49%
Bitcoin
432.525
-0.27%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Tuzla'da lüks site sakinlerine ceza yağıyor

  250 dairenin yer aldığı sitede, geçici site yönetiminin yaptığı iddia edilen uygulamalar, adliyeye taşındı. Buna göre maskeden bile ceza kesen yönetimle ilgili suç duyurusunda bulunuldu.
  • DHA
  • 23.03.2021 - 14:30
  • Güncelleme : 23.03.2021 - 14:52
  Tuzla'da lüks site sakinlerine ceza yağıyor

  İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunan 250 dairelik lüks bir sitede, inşaat firması geçici olarak site yönetimini üstlendi.

  İddialara göre, son 3 aydır yönetimin yapmış olduğu bazı uygulamalar ve cezalar site sakinlerini canından bezdirdi.

  “İŞLERİNDEN ATILMASINI TALEP EDİYORLAR”

  Ceza kesilen daire sakinlerinin avukatı ve site sakini Hakan İnce, "Yaklaşık 40 tane kat malikinin avukatlığını yapıyorum. Burada çok ilginç şeyler oluyor. Gerçekten çok fazla insan mağdur. Özellikle KVKK kapsamında kamera görüntülerini alarak insanların şirketlerine mailler atılıyor. Buna ilişkin 3-4 tane dava açtık. Maillerde bu şahıs, sosyal mesafeye uymuyor veya taşkınlık çıkarıyor diyor. Kendisine muhalif gördüğü kişilerin görüntülerini alıp şirketlerine gönderiyor ve bu şahısların terörist ve çete olduğunu yaftalayarak bunların işlerinden atılmasını talep ediyorlar. Bunlar çok ciddi suçlamalar, çok ciddi suçlar." dedi.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #1

  "SEVMEDİĞİ KİŞİLERE ASGARİ ÜCRET CEZASI ADI ALTINDA CEZALAR KESİYOR"

  Site yönetiminin cezaları kesmek adına bir yetkisi olmadığını kaydeden İnce, "Bu cezaları polis de kesemiyor. Polis arkadaşları çağırdığımızda kendileri de söylüyor. Burada ceza kesme yetkisi tamamen valiliklerdedir, kaymakamlıklardadır. Site yönetimi sokağa çıkma yasağı olsun olmasın kendisine muhalif gördüğü veya sevmediği kişilere asgari ücret cezası adı altında cezalar kesiyor. Bunu Valiliğe de göndermiyor, kendisi tahsil etmeye çalışıyor. Bir kat malikine sosyal mesafeye uymamak ve maskeyle ağzı kapatmamak şeklinde bir ihtar gönderiyor. Buna ilişkin bin lira ceza kesiyor. Bin liralık cezayı da icraya koyuyor. Kendisini alacaklı görüyor. Bu usulsüzdür, kişilerin huzurunu bozma suçunu da meydana getirmektedir." diye konuştu.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #2

  "ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORUZ, SİTEYE SOKULMAMA TEHDİTLERİ ALIYORUZ"

  Site sakini Bora Ergünsel ise "5 kuruş borcu olmayan insanın elektriği, suyu, doğalgazı kesilirse zorla ne hissederse onu hissediyorum. Evime huzurla girmek istiyorum, başka bir şey istemiyorum. Ama her akşam polisle geldiğimiz an kapılarımız açılıyor. Tek sorunumuz birilerine itiraz etmek, hesap sormak. Aynı şekilde telefonla tehditler alıyoruz. Ölüm tehditleri alıyoruz, siteye sokulamama tehditleri alıyoruz. Kayıtların hepsi mevcut. Evde koronavirüsten yattığımız bir dönemde bile başka bir yerde bulunup dükkan bastığımız iddiasıyla mahkemeye verildik. Tehditler ve yıldırma politikasıyla başımıza gelmeyen kalmadı. Evde huzurla oturmak isterken, günümüz akşamımız sürekli karakolda geçiyor." şeklinde konuştu.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #3

  "KENDİMİZİ ESİR KAMPINDA GİBİ HİSSEDİYORUZ"

  Sitede oturan Avukat Didem Kasapoğlu da kat maliki olduğu halde haklarını arayamadığını söyledi ve "Asgari ücret cezası adı altında cezalar kesiliyor ve bunları ödemediğimiz takdirde otoparkımıza giremiyoruz. Aynı zamanda koronavirüs döneminde su sayaçlarımız yönetim tarafından sökülüyor, sıcak suyumuz kesiliyor. Kendimizi esir kampında gibi hissediyoruz. Ödediğimiz aidatlar da az aidatlar değil, bin liralara yakın aidatlar. Her ay ne ödediğimizi bilmiyoruz. Bu hususta da tabii hukuk ve ceza olarak birçok yola başvurduk. 250 kat maliki olarak ciddi şekilde mağduruz. Otoparka giremiyorum çünkü asgari ücret cezasını ödemedim. Bin lira, iki bin lira, 10 bin liraya kadar cezalar var. Bu tümüyle yönetimin keyfi uygulamasına kalmış bir şey. Benim bildiğim yaklaşık 40 daire ceza aldı. Çünkü söz konusu kat maliklerinin avukatlığını da yürüttüğümüz için. Bu hususta biz hedef gösterildik. İstanbul Barosu da bazı soruşturmalarda yanımızda müdahil oldu. Yakın zamanda da katledilen avukat meslektaşımızın başına gelenlerin bizim de başımıza gelmesini istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #4

  SİTE YÖNETİMİNE SUÇ DUYURUSU

  Site sakini Avukat Hakan İnci de yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Söz konusu sitede yaklaşık 1,5 yıldır ikamet ettiğini ve 30'a yakın site sakininin avukatlığını yaptığını belirten Avukat Hakan İnci, emniyetteki ifadesinde site yönetiminde bir şirketin bulunduğunu ve şirket yöneticisi Nihat Ş.'nin öz oğlunu vekaleten siteye yönetici olarak atadığını iddia etti.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #5

  YÖNETİME 30'A YAKIN KAT MALİKİ DAVA AÇMIŞTI

  İnci'nin ifadesinde, “Şahsın aidatlara ciddi oranda zam yapması site ortak alanına çit çekerek işgal etmesi üzerine 30'a yakın kat maliki tarafından bu şahsa dava açılmıştır. Anadolu 8. Hukuk Mahkemesi söz konusu dosyada hukuka ayrılık tespit edilmiştir. Ayrıca bu şahsa ait 42 bağımsız bölüm hiçbir aidata katılmamaktadır. Bu ve buna benzer davaları avukat olarak yürüttüğüm için bu şahıs tarafımı arayarak tehdit etmiştir. Eşime ve bana hakaret etmişlerdir, bunlarla ilgili Başsavcılığa sunduğum suç duyurusu dilekçesine takipsizlik kararı verilmiştir." dediği öğrenildi.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #6

  CEZALARIN BEDELİNİ DE KENDİ HESABINA İSTEDİLER

  Nihat Ş.'nin su saati sökülmesi problemini konuştukları sırada saldırması ve hakaret etmesi üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu kişiye  'Kamu görevlisine hakaret' suçundan dava açıldığı belirtilen ifadede İnci “Son bir haftadır seçim tarihi açıklandığından beri yönetim, dava açan kat maliklerini çeşitli bahanelerle otoparklara almamaya başlamıştır. Yönetimin böyle bir yetkisinin olmadığına ilişkin Yargıtay kararlarını da sunuyorum. Yönetim özellikle bana, aileme ve kendisine dava açan site maliklerine sosyal mesafe, maske takmama gibi cezalar kesmiştir ve bu cezaların bedelini de kendi hesabına istemiştir. Buna ilişkin kesilen cezaları ve buna ilişkin icra takiplerini de ibraz ediyorum. Son günlerde ciddi şekilde rahatsızlık yaratan otoparka almama olayı sebebiyle neredeyse her gün siteye polis gelmektedir. Bu husus toplumsal olaylara sebebiyet verecek şekilde tehlike vermektedir." dedi.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #7

  DAVACI VE ŞİKAYETÇİYİM

  Avukat İnci, site araçlarının otoparka alınmaması üzerine araç girişindeki bariyeri iple bağladığını, yönetimin kendisinden 'Mala zarar verme' suçundan şikayetçi olduğunu ifade ederek, bariyerlere zarar verilmediğini, kendisine iftira atıldığını kaydetti.

  Avukat İnci, ifadesinde “Site kameralarından takip ederek sosyal mesafe maske cezası gibi cezalar keserek kendi namına ve hesabına cebri icra yoluna başvuran huzur ve sükunumuzu bozan ayrıca mülkiyetimize girmeyi engelleyen site yönetiminde yer alan Nihat Ş., Mehmet Emin Ş. ve Yusuf E.'den davacı ve şikayetçiyim." dedi.

  Söz konusu suç duyurusuyla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlatması bekleniyor.

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #8

  Tuzla da lüks site sakinlerine ceza yağıyor #9


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir