Petrol
114.47
0.20%
Euro
16.42
1.10%
Dolar
15.67
0.83%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
0.00%
Bitcoin
482.800
2.70%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Üniversitede İsrailliler'e yasadışı organ nakli iddiası

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nin, Ukraynalılar’dan ucuza aldığı organları zengin İsraillilere naklettiği iddia edildi.
  • 22.08.2014 - 03:59
  Üniversitede İsrailliler'e yasadışı organ nakli iddiası

  organ nakli

  KKTC’nin başkenti Lekfoşa’da bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde İsraillilere yasadışı organ nakli yapıldığı iddiasıyla savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Sağlık Bakanlığı da hastanenin organ nakli iznini durdurma kararı aldı.

  İNTERPOL'E İHBAR EDİLDİ

  Ellerinde deliller olduğunu belirten KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, “YDÜ Hastanesi’nde yasadışı organ nakli ticareti yapıldığına dair bariz deliller var. Başsavcılıktan soruşturma talep ettik.
   
  İsrail’den alıcıların, Ukrayna’dan da vericilerin gelerek böbrek nakli yapıldığı iddiasıyla Sağlık Bakanlığı’nın komite kurarak YDÜ hastanesine gitti. Ancak ekibin kontrol yapmasına izin verilmedi. Bu durumun şüpheleri daha da artırdı. İsrail’de organ nakilleri ücretsiz yapılırken nasıl olur da bir İsrailli bunu bizim ülkemizde yapmaya çalıştı. Bu insanın kafasında soru işareti yaratıyor. Konu Interpol’e de bildirildi” dedi. Ada’da organ naktli ticareti  Rum kesiminde de gündeme gelmiş burada da Türk doktorlar suçlanmıştı.

  ÜNİVERSİTEDEN YALANLAMA

  Konuyla ilgili Vatan Gazetesi'ne konuşan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi yetkilileri ise iddiaların yalan olduğunu savunarak şöyle konuştu:

  “Yapılması planlanan nakiller uluslararası kurallara uygun, etik değerlere bağlı olmasına rağmen böyle bir karar alınması kabul edilemez. Talihsiz bir durum. Toplumda yanlış anlaşılmalara neden olacak açıklamalar yapılıyor.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir