Petrol
97.08
0.80%
Euro
18.4159
0.76%
Dolar
17.8689
-0.17%
Altın
1.029
-0.38%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
427.311
2.06%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Yargıtay: Kocanın eşini zorla öpmesi suç değil

  Yargıtay, kocanın eşini "zorla kendisine doğru çekerek sarılıp öpmesinin" suç sayılmadığını belirterek yerel mahkemenin kocaya verdiği mahkumiyet kararını bozdu.
  • 26.02.2015 - 09:16
  Yargıtay: Kocanın eşini zorla öpmesi suç değil

  Yargıtay: Kocanın eşini zorla öpmesi suç değil #1

  Antalya’da yaşanan olayda, savcılığa başvuran kadın, istemediğini söylediği halde kendisini zorla öpen kocasından şikayetçi oldu.

  Başsavcılık, koca hakkında “cinsel saldırı” suçundan dava açtı. Yargılanan koca hapis cezasına mahkum oldu. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’a geldi.

  YARGITAY KARARI BOZDU

  Yargıtay 14. Ceza Dairesi mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında eşe karşı işlenen cinsel suçlarda cinsel saldırının, sadece nitelikli halinin şikâyete tâbi suç olarak düzenlendiği, cinsel saldırı suçunun basit halinin eşe karşı işlenmesinin ise suç olarak düzenlenmediği belirtildi. Kararda şöyle denildi:

  “Mağdure ile resmi evli olan sanığın eşinin rızası hilafına onu kendisine doğru çekerek sarılıp öpmesi şeklindeki eyleminin cinsel saldırı suçu oluşturmadığı gözetilmeden sanığın mahkûmiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır.”

  EVLİLİKTE SADECE TECAVÜZ SUÇ SAYILACAK

  Daire, bu gerekçeyle oybirliği ile sanığa verilen cezayı bozdu. Yargıtay’ın kararına göre, evlilik içinde sadece “tecavüz” fiilleri suç olarak görülüp cezalandırılacak. Bunun dışındaki “cinsel saldırı” eylemleri ise cezasız kalacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir