Zeytinburnu’nda, ‘kedilere çamaşır suyu veriyor’ kavgası kamerada

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde Seyitnizam Mahallesi'nde, iddiaya göre sokak hayvanlarının mamalarına ve su kaplarına çamaşır suyu döken Feride K., Feyza Pekacar ve annesi Nesrin Pekacar tarafından yakalandı.

Feride K.'nin kaplara çamaşır suyu döktüğünü öne süren anne ve kızı duruma tepki gösterdi.

Feride K. ve Nesrin Pekacar'ın aralarında tartıştığını gören mahalle sakinleri, araya girerek olayı sonlandırdı.

Bu fırsattan faydalanan Feride K. olay yerinden uzaklaştı. Mahalleli olayı duyduktan sonra, Feride K.'nin mama kaplarına çamaşır suyu koyduğu iddiasına tepki gösterdi.

KAMERAYA YANSIDI

Sokak ortasında yaşanan olay, saniye saniye cep telefonu kamerasına yansıdı.

18 yaşındaki Feyza Pekacar'ın cep telefonu kamerasıyla çekilen görüntülerde, Feride K.'nin mama kaplarına yaklaşarak elindeki pet şişeden bir sıvı döktüğü, o sırada Nesrin Pekacar’ın Feride K.'ye müdahale ettiği görüldü.

Zeytinburnu’nda, ‘kedilere çamaşır suyu veriyor’ kavgası kamerada ViDEO

“KORONA BUNLAR YÜZÜNDEN YAYILIYOR DEDİ”

Feyza Pekacar, olaya yönelik yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti:

“Feride K. bize 'Bunlar hastalık yayıyor ben bu kediler yüzünden korona oldum, ben bunlar yüzünden hastalık kapıyorum, korona oluyorum. Bu korona bunlar yüzünden yayılıyor' dedi. Öldürmek için yaptığını söyledi. Esnaf, biz 3 kişiyiz diye bizi hırpaladı. O kadını tutmadılar. Hayvanları sevmiyorlarsa sevmesinler ama hayvanlara dokunmasınlar.

Zeytinburnu’nda, ‘kedilere çamaşır suyu veriyor’ kavgası kamerada

“ÇAMAŞIR SUYUNU MAMALARA VE SULARA KATIYOR”

Biz komşularımızdan duymuştuk bunu yaptığını. Çamaşır sulu suları mamalara ve sulara katıyor. Birkaç tane kedimiz de hasta olup öldüler. Her cuma günü bunu yapmaya başlamıştı. Takip ettik arkasından dolandık, buraya geldi. Ben kameramı açtım, annem de benim önümden gitti. Hiçbir kaygı belirtisi olmadan çamaşır sulu suyu çalkaladı, mamaların üzerine eğilerek döktü. Annem yakasına yapıştı."

"ÇAMAŞIR SUYUNDAN ZEHİRLENDİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ 4-5 KEDİ GÖRDÜK"

Yerel hayvan koruma görevlisi Arzu Yılandiloğlu, 4-5 kedinin çamaşır suyu ile zehirlendiğini belirterek şu sözleri kaydetti:

“Zeytinburnu'nda bu tarz olayların artık yaşanmamasını istiyoruz. Belediye kendi mamalıklarını yaparak kendi amblemlerini koysa bu insanlar böyle şeyler yapmaktan çekinir. Hayvan susuz kaldıysa çamaşır sulu suyu da içer, o anlamaz ki. Biz çamaşır suyundan zehirlendiğini düşündüğümüz 4-5 kedi gördük.”

"BİZ YEMEK VERİYORUZ MİLLET ZEHİRLİYOR"

Seyitnizam Mahallesi'nde yaşayan Ömer Çelik, "Kedileri zehirliyorlardı, dün çamaşır suyu dökmüşler kedilerin sularına, millet görmüş tartışma çıktı. Gerçekten çok yazık biz hayvanları koruyoruz, yemek su veriyoruz, millet zehirliyor ayıp denilen bir şey var. Yazık yazık bu da bir can." dedi.

Zeytinburnu’nda, ‘kedilere çamaşır suyu veriyor’ kavgası kamerada

“İNSANLIK DIŞI, KABUL EDİLEMEZ”

Olayın gerçekleştiği yerde esnaflık yapan Hasan Coşkun, "Benim dükkanım şurada, bir ses duydum. Burada tartışma çıkmıştı. Yaşlı bir kadın hayvanların yemeğine ve suya çamaşır suyu dökmüş. Bu kadının yaptığı terbiyesizlik, ben görsem müdahale ederdim. Bu insanlık dışı bir şey. Büyük bir terbiyesizlik, insanlık dışı, bu kabul edilemez." diye konuştu.

“BENİM EŞİMİN PSİKOLOJİK SORUNLARI VAR”

Feride K.'nin eşi Veysel K. ise, "Benim hanımın psikolojik sorunları var. Yaşanan olayın doğru olup olmadığını bilmiyorum. Başında durmuyordum ben ama psikolojik sorunu olan kişiden her şey beklenir. Bizim evde öyle hayvan beslemiyoruz, uzaktan seviyor benim eşim de. Ben psikolojik sorunlu diyorum, bunun başka türlü izahı yok. Hoş bir şey değil hayvan zehirlenir mi? Biz şükür Müslüman insanlarız, çok büyük vebal ama hasta insana ne diyeceksin? Eşim bana olayı anlattı. Feride K. 'Ben kedilere su veriyordum kadının biri geldi bana müdahale etti' dedi. Ben de onu bir daha kedilere mama veya benzeri şeyler vermemesi gerektiği konusunda uyardım.” dedi.

Zeytinburnu’nda, ‘kedilere çamaşır suyu veriyor’ kavgası kamerada