taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.1056
Euro
6.6056
Altın
1643.58
Borsa
116829.39
Gram Altın
323.261
Bitcoin
60318.99

Rus Enerji Bakanlığı'ndan Türk Akımı açıklaması

Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak Türk Akımı Projesi, tarafların ilgisi olduğu sürece belirlenen takvim doğrultusunda inşa edilecek." dedi.

AA | 19.08.2017 - 13:00..
Whatsapp ile paylaş
Rus Enerji Bakanlığı'ndan Türk Akımı açıklaması

Tamamlandığında dünya enerji koridorunun ana arterlerinden olacak olan ve Türkiye'nin yüz akı projesi "Türk Akımı" ile ilgili Rus Eneji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya'nın partner ülke olarak yer aldığı 86. İzmir Enternasyonal Fuarı'na ve Türkiye-Rusya İş Forumu'na katılmak için geldiği İzmir'de AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Rus Enerji Bakanlığı'ndan Türk Akımı açıklaması

"TÜRK AKIMINDA RİSK YOK"

Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Novak, "ABD'nin, Avrupa doğalgaz piyasasında avantaj yakalamak için Rusya'ya karşı yeni yaptırımları yürürlüğe koyduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Türk Akımı Projesi'nin geleceğinde de herhangi bir risk öngörmüyoruz. Türk Akımı Projesi, tarafların ilgisi olduğu sürece belirlenen takvim doğrultusunda inşa edilecek." dedi.

Rus Enerji Bakanlığı'ndan Türk Akımı açıklaması

EKONOMİK İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonraki ikili ticareti eskisinden daha iyi bir seviyeye taşımak istediklerini vurgulayan Novak, "Bu yılın ilk yarısında bile geçen seneye kıyasla ticaret hacmimiz yüzde 30 arttı." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefi bulunduğunu hatırlatan Novak, bunu sadece enerji sektöründe değil yüksek teknoloji ürünler, tarım, ulaştırma gibi birçok alanda ekonomik birlikteliği genişletmek istediklerini dile getirdi.

Rus Enerji Bakanlığı'ndan Türk Akımı açıklaması

DOMATES KRİZİNDE SONA DOĞRU

Rusya ile Türkiye arasındaki krizin sembolü haline gelen, ve o konu haricinde tüm meselelerin çözüldüğü domates konusunda da açıklama yapıldı. Rusya'nın Türk domatesine uyguladığı ithalat kısıtlaması konusunda taraflar arasında görüşmelerin sürdüğünü dile getiren Novak, "Bu konuda bir eylem planı hazırlıyoruz. Mevsimsel gelişmeleri de göz önünde bulundurarak Türkiye'den domates ithalatını değerlendiriyoruz. Bu konudaki teklifimizi yakın zamanda hazırlayacağız." ifadelerini kullandı.

Rus Enerji Bakanlığı'ndan Türk Akımı açıklaması

AKKUYU'DA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Novak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde son lisansların alınması için çalışmaların devam ettiğini de hatırlattı. Bu yılın sonuna kadar gerekli tüm izinleri almayı umut ettiklerinin altını çizen Novak, "Böylelikle 2018'in başlarında inşaata başlayacağız. İlk ünitenin yapımını tamamladıktan sonra santrali Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı olan 2023'te devreye almayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir