taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.139
6.8511
1276.1
84430.6
251.716

5 No'lu hard disk için askeri yargı devreye girdi

Balyoz ve Poyrazköy davasının ana delilleri arasında bulunan 5 No'lu hard disk için bu kez askeri yargı devrede...

25.05.2014 - 15:47..
Whatsapp ile paylaş

5 No'lu hard disk için askeri yargı devreye girdi

Yabancı bilirkişiler aylar önce 5 No'lu hard disk'in bozulmuş bir delil olduğunu belirtmişlerdi. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da tahliye olduğu gün "5 No'lu harddisk" demişti.

HARD DİSK İÇİN ASKERİ YARGI DEVREDE

Genelkurmay, Balyoz ve Poyrazköy davalarının Yargıtay aşamasında 5 No'lu hard disk için devreye girdi. Milliyet gazetesinden Damla Güler'in haberine göre; Gölcük'teki askeri savcılık hard disk'teki parmak izlerini personelle eşleştirmek için örnek istedi. İstanbul Emniyeti tarafından savcılığa gönderilen rapor, parmak izi incelemesinin dışında ilginç bir ayrıntıyı da gözler önüne serdi.

PARMAK İZİ İNCELEMESİ YAPILDI

Rapora göre, donanmada yapılan aramadan 1 gün sonra kriminal polis laboratuarı 5 No'lu hard disk üzerinde 'tozlama yöntemi' ile parmak izi incelemesi yaptı ve 1 kişinin parmak izine rastladı. Aynı raporda tozlama yöntemi ile ancak son 4-5 gün önce kalmış olan izler tespit edilebileceği bilgisine de yer verildi.

BİR KİŞİNİN PARMAK İZİNE RASTLANDI

Dava sürecinde yapılan incelemelerde hard disk üzerindeki parmak izinin sanıklara ait olmadığı anlaşılırken, kime ait olduğu bulunamadı. Gölcük Askeri Savcılığı 5 No'lu hard disk'teki parmak izi örneğini istedi. İlk iş olarak bu parmak izinin peşine düşen savcılık, Poyrazköy davasının görüldüğü İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı yazarak hard disk üzerindeki parmak izinin örneğini istedi.

TÜM ASKERLERİN PARMAK İZİ ALINACAK

Askeri savcılık, donanmada arama yapıldığı dönem görevli olan tüm askerlerin parmak izi ile bu izi karşılaştırarak hard diski oraya kimin koyduğunu tespit etmeye çalışacak.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir