taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Dunning-Kruger Sendromu nedir

Dunning-Kruger Sendromu, bir şey bilmediği halde bildiğini sanan kişilere denir.

Whatsapp ile paylaş

Dunning-Kruger Sendromu nedir

Dunning-Kruger Sendromu; diğer adıyla cahil sendromu, her şeyi bildiğini zanneden ve bunu her ortamda dile getiren cahil kişilere denir.

Dunning-Kruger Etkisi ya da Dunning-Kruger Sendromu, Cornell Üniversitesi'ndeki iki psikolog olan Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı algılamada yanlılık eğilimidir.

CAHİL CESARETİ

Bu kişilerin; tipik olarak, beceriksiz,bilgisiz oldukları konulardaki becerileri, bilgileri sorulduğunda, gerçekte olandan çok daha yüksek olduğunu iddia ettikleri görülür.

Yani bu kişiler, cehaletlerinden ötürü sahip oldukları cesaret nedeniyle, kendilerini aslında bilgisiz oldukları bir konunun uzmanı ilan edebilirler.

HER ŞEYİN EN İYİSİNİ BİLİRLER

Cahil sendromu taşıyan insanaların, aslında "bilmedikleri" bir şey yoktur. Gururlarından asla taviz vermez, her ortamda bilmedikleri halde konuşurlar. Bu aynı zamanda psikolojik bir vakadır.

Dunning-Kruger Sendromu nedir

LAF KALABALIĞI

Laf kalabalığı yani demogojiyle karşındaki insanları sürekli susturmaya çalışırlar. Bağırarak, çağırarak haklı olduklarını göstermeye çalışırl, kulaktan dolma bilgileri sağda solda dile gitrerek bilgili olduklarını savunurlar.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir