taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7279
6.3588
1503.76
95342.8
276.673

6 kişilik ailenin çadırda zor yaşamı

İzmir'in Bornova ilçesinde, boş araziye çadır kuran İbrahim Kalkancı zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

DHA | 24.10.2018 - 12:54..
Whatsapp ile paylaş

df

İzmir'in Bornova ilçesinde, bir hastanenin yanında bulunan boş araziye çadır kuran 4 çocuk sahibi Bahar- İbrahim Kalkancı çifti, zorlu koşullarda yaşamlarını sürdürüyor.

MEVSİMLİK DEĞİL KALICI İŞ İSTİYOR

Mevsimlik olarak çeşitli tarla ve bahçelerde ürün hasadı yapıp, diğer zamanlarda da kağıt toplayarak para kazanmaya çalışan 4 çocuklu çift, tek isteklerinin memleketleri Karabük'te, sürekli bir iş bulmak olduğunu söyledi.

6 kişilik ailenin çadırda zor yaşamı ViDEO

YETKİLİLERE SESLENDİ

Karabük merkeze bağlı kırsal Cumayanı Mahallesi'nde yaşayan ve yılın belirli dönemlerinde yurdun farklı bölgelerindeki çeşitli sebze ve meyvelerin ekili olduğu tarla ve bahçelerde mevsimlik işçi olarak çalışan Kalkancı çifti, zor koşullarda hayatta kalmaya çalışıyor. Henüz okula gitmeyen çocukları Amine ve Meryem'in yanı sıra, lise 1'inci sınıf öğrencisi Burak Kalkancı ve 6'ncı sınıf öğrencisi Rabia Kalkancı'nın eğitim masraflarını karşılayamadıklarını belirten baba İbrahim Kalkancı yetkililere seslenerek, "Ben çalışmaktan kaçmam, hamallık da dahil ne iş olsa yaparım. Tek isteğim, memleketim Karabük'te yaşamamı sağlayacak, çocuklarımı okutmam için gereken parayı kazanabileceğim bir iş. Daha önce mevsimlik olarak yaptığımız iş az çok bizi idare ediyordu ama Suriyelilerin gelmesiyle birlikte o da azaldı. O işlerde çalışırken aldığımız yevmiyeler düştü. Bu yüzden sıkıntı yaşıyoruz" dedi.

"ÇOCUKLARIM OKUSUNLAR"

Devletin kendilerine erzak, kömür gibi yardımlar verdiğini ve bunun için şükrettiğini, ancak kendisinin asıl isteğinin çocuklarının okul masraflarını karşılamak olduğunu belirten İbrahim Kalkancı, "Ben istiyorum ki çocuklarım okusunlar. Ben yapamadım ve şimdi bu haldeyim. Onların benim yaşadığım gibi yaşamalarını istemiyorum" diye konuştu.

Memleketi Karabük'teki bir okulda, 6'ncı sınıfta okuyan Rabia Kalkancı ise "Kaleme, deftere ve çantaya ihtiyacım var. Ailem, tarlalarda çalıştığı zaman memlekete dönene kadar beni de yanlarında tutuyor, bu yüzden her sene okula geç başlıyorum" dedi.

"KAHVALTIDA DOMATES VE EKMEK YİYORUZ"

Anne Bahar Kalkancı ise çocuklarına yemek bulmakta zorlandığını, kahvaltıda çoğu zaman çaya ya da domatese ekmek banarak beslendiklerini söyledi. Anne Kalkancı, "Eşim de çalışmaktan kaçmaz, ben de kaçmam. Ne yapıyorsak çocuklarımızın geleceği için. Çocuklarımızın çadırda yaşamasını istemiyorum. Yağmur yağdığında çok zorluk çekiyoruz, hepimiz çadırın ortasında toplanıyoruz, kenarlardan su giriyor. Bazen çocuklarım, 'Anne bizim niye sürekli kendi evimizde kalmıyoruz? Arkadaşlarımızın hiçbiri okula bizim gibi geç kalmıyor' diye soruyor. O zaman çok üzülüyorum" dedi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir