taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3576
6.099
1223.96
92303.46
211.084

60 yıldır aynı heyecanla saat tamirciliği yapıyor

Amasya'da yaşayan Elvan Tunç, ustasından miras kalan saat tamirciliğini 60 yıldır 2 metrekarelik dükkanda sürdürüyor.

AA | 27.07.2018 - 12:26..
60 yıldır aynı heyecanla saat tamirciliği yapıyor

Amasya Merzifon'da yaşayan 85 yaşındaki Elvan Tunç, 60 yıldır 2 metrekarelik dükkanında saat tamir ediyor. Mesleğe küçük yaşlarda başlayan Elvan Tunç, ustasından miras kalan saat tamirciliğini ilerleyen yaşına rağmen özveriyle sürdürüyor.

60 YILDIR AYNI HEYECANLA

Tarihi Bedesten Çarşısı'nda bulunan dükkanını 60 yıldır her sabah aynı heyecanla açan Elvan Tunç, müşterilerini güler yüzle karşılayıp mutlu ayrılmaları için emek veriyor.

Müşterileri için iş yerinde bir köşe oluşturan Elvan Tunç, duvarına astığı panoda müşterilerinin vesikalık fotoğraflarını sergiliyor.

"MESLEĞİMİ SEVİYORUM"

Elvan Tunç, saat tamirciliğinin zor ancak zevkli bir meslek olduğunu söyledi. Saatlere aşık olduğunu ve 2 çocuğunu da saat tamir ederek büyüttüğünü anlatan Tunç, "Saatlere karşı bir ilgim vardı. Daha sonra bu işe başladım ve devam ettiriyorum. Eskiden kurmalı saatler vardı. Şimdi pilli saatler var. Biz de onlara uyum sağladık. Yeni teknolojiyle üretilen birçok saatin tamiri mümkün değil. Şimdi telefonlarda bile saat var, bizim işlerin pek tadı kalmadı, artık sadece pil ve kolçak değiştiriyoruz. Ancak ben dükkanımı kapatmak istemedim. Mesleğimi seviyorum, dükkanıma gelemeyecek duruma gelene kadar sürdüreceğim" dedi.

60 yıldır aynı heyecanla saat tamirciliği yapıyor

"ESKİ SAATLERİ ÖZLÜYORUM"

Teknolojinin gelişmesiyle saat tamirciliğinin yok olacak meslekler arasına girdiğini anlatan Elvan Tunç, "Sabah uyandığımda hemen bu dükkana gelmek istiyorum. Tek bağımlılığım bu. Eski saatleri de özlüyorum. Onları tamir etmenin tadı çok başka. Şimdi tamire arada geliyor. Eski saatlerden görünce çok mutlu oluyorum. Eskiden özellikle Ramazan ayında işlerimiz çok yoğun oluyordu. Piyasada artık saat tamir edenler de kalmadı. Çünkü insanlar için saatlerin bir önemi yok. Eskiden insan hayatında çok büyük bir yeri vardı. Haftanın her günü bu dükkan açık. Ben burada hiç sıkılmıyorum. Saat seslerini duydukça mutlu oluyorum." şeklinde konuştu.

60 yıldır aynı heyecanla saat tamirciliği yapıyor

"SAATLER BENİM HER ŞEYİM"

Artık meslekte çırak yetişmediğini ve mesleğin bitme noktasına geldiğini vurgulayan Elvan Tunç, mesleğini kimseye öğretemediği için üzgün olduğunu belirtti.

"Eskiden çıraklığın bir önemi vardı, şimdi yok" diyen Elvan Tunç, "Yeni gençler ya okuyorlar ya da masa başı bir iş istiyorlar. Bir sanatı icra etmek isteyen yok. Saatler benim her şeyim. Ben onlar olmadan yapamam. Tik tak sesini duymadan duramıyorum, rahat edemiyorum. Benim ruhuma işlemiş. Eve gitsem de illaki bir saatin sesini duymam gerekiyor, yoksa yapamıyorum. Ömrüm boyunca zamana ayar vermeye çalıştım. Şimdi bu dükkanı ayakta tutuyorum, günlük beş on kuruş da para kazanıyorum. Sağlığım el verdiği sürece saatlere ayar vermeye devam edeceğim." diye konuştu.

60 yıldır aynı heyecanla saat tamirciliği yapıyor

60 yıldır aynı heyecanla saat tamirciliği yapıyor

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir