taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7955
6.4214
1464.5
108011.45
272.939
42142.64

İsrail doğalgaz ihracatına başlıyor

İsrail, doğalgazı bulduktan sonra ilk ihracatını Mısır ile Ürdün'e yapacak.

AA | 03.12.2019 - 21:13..
Whatsapp ile paylaş
İsrail doğalgaz ihracatına başlıyor

İsrail’in Akdeniz’deki en büyük doğalgaz sahası olan Leviathan ve Tamar’da, toplamda yaklaşık 800 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

İLK MÜŞTERİ MISIR

Leviathan ve Tamar doğalgaz sahalarının işletmesini elinde bulunduran İsrail’in Delek Şirketi ile Mısır’ın Dolphinus Şirketi'nin 2018 yılında yaptığı anlaşmaya göre İsrail, 10 yıl boyunca 15 milyar dolar değerindeki 64 milyar metreküp gazı Mısır’a ihraç edecek.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İsrail’in Akdeniz’deki doğalgaz sahalarından biri olan Leviathan’dan birkaç hafta içinde Mısır ve Ürdün’e doğalgaz ihraç edilmeye başlanacağını açıkladı.

HEDEF AVRUPA

İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre; Enerji Bakanı Steinitz, "Mısır ve Ürdün'e gaz ihracatı yakında başlayacak." dedi. Steintz, Avrupa’ya da doğalgaz ihraç edeceklerini belirterek, “Bazı çevrecilerin itirazlarına rağmen İsrail'in Avrupa'ya gaz vermesini engelleyecek hiçbir şey yok." ifadelerini kullandı.

İLK OLARAK YEREL PAZARA

Gazetenin haberinde İsrail’in doğalgaz sahası Leviathan’ın işletme ortağı ABD’li Noble Energy’nin Başkan Yardımcısı Binyamin Zomer’in de "Yıl sonundan önce yerel pazara gaz tedarik etmeye başlayacağız ve önümüzdeki haftalarda da Mısır ve Ürdün’e ihracat yapmaya başlayacağız.” dediği aktarıldı.

Steinitz, daha önce yaptığı açıklamada, “Leviathan gaz sahasının gelişmesi önümüzdeki yıllarda İsrail ekonomisini değiştirecek, devlete ve vatandaşlarına milyarlarca dolar gelir getirecek ve daha da önemlisi İsrail'in kirli kömür kullanmayı bırakmasına vesile olacak." demişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir