taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3419
6.06995
1214.115
93296.84
208.48

AB Adalet Divanı mülteci kotasını kaldırmadı

AB Adalet Divanı, mültecilerin Avrupa'daki kaderini önemli oranda etkileyecek olan kota zorunluluğunun kaldırılmasını reddetti.

Haber Merkezi | 06.09.2017 - 11:31..

AB Adalet Divanı, Mayıs ayında Macaristan ve Slovakya'nın AB ülkelerinin mülteci alımında uyguladığı kotanın kaldırılması talebini görüştü. Mahkemenin kararı olumsuz yönde çıkarken, kotanın Avrupa için gerekli olduğu belirtildi.

AB Adalet Divanı mülteci kotasını kaldırmadı

ADALET DİVANINDAN RET KARARI

Lüksemburg'daki mahkeme, zorunlu kota sisteminin iptali için Macaristan ve Slovakya'nın açtığı davayı ele aldı. Ülkelerine sığınmacı almak istemeyen Macaristan ve Slovakya, 2014'te hızlı bir şekilde çıakrtılan kota sisteminin aykırı olduğunu savunan iki ülkeye karşı, Adalet divanı ret yönünde görüş bildirdi.

AB Adalet Divanı mülteci kotasını kaldırmadı

AB mülteci kotası sebebiyle ülkelere dağıtılan rakamlarda toplam 160 bin mülteci kabul edilmesi gerekirken, yasal olarak sadece bunun 30 bin kadarı kabul edilmişti.

MÜLTECİ KOTASI NASIL İŞLİYOR

2014'ten bu yana 1 milyon 600 bin mülteci Akdeniz'i aşarak Avrupa Birliği topraklarına ulaştı. Tarihinin en büyük mülteci akınıyla karşı karşıya olan Avrupa ülkeleri, çözüm olarak 2 yıl önce bir kota sistemi üzerinde anlaşmıştı.

AB Adalet Divanı mülteci kotasını kaldırmadı

Çek Cumhuriyeti, Romanya, Slovakya ve Macaristan'ın karşı çıktığı bu sistem, İtalya ve Yunanistan'a giden 160 bin sığınmacının iki yıl içerisinde üye ülkeler arasında paylaştırılmasını içeriyordu.

AB Adalet Divanı mülteci kotasını kaldırmadı

Ancak bazı üye ülkeler şu zamana kadar plana sadık kalmadı. Örneğin bu zamana kadar en az  Bin 300 mülteci alması gereken Macaristan, hiç sığınmacı almadı. 800 mülteciyi kabul etmesi istenen Slovakya ise kota çerçevesinde sadece 16 kişiyi aldı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)