taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7702
Euro
7.3357
Altın
1661.53
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.236
Bitcoin
49011.93

ABD Başkanı Obama'dan Ukrayna'ya uyarı

Ukrayna'yı uyaran ABD Başkanı Obama "Çizginin aşılması durumunda bunun sonuçları olacaktır" dedi.


Whatsapp ile paylaş

ABD Başkanı Obama'dan Ukrayna'ya uyarı

ABD Başkanı Obama'dan Ukrayna'ya uyarı

Uluslararası bir zirveye katılmak üzere geldiği Meksika'nın Toluca kenti havaalanında konuşan Obama, ABD'nin, Ukrayna'da meydana gelen şiddet olaylarını en sert şekilde kınadığını belirtti.  ABD Başkanı Barack Obama, çizginin aşılması halinde "Bunun sonuçlarının olacağı" uyarısında bulundu.

"UKRAYNA HALKI BİR ARAYA GELEBİLMELİ"

Askerlerin siviller tarafından çözülmesi gereken soruna müdahale etmemesi gerektiğini vurgulayan Obama, şunları söyledi:

"Avrupalı ortaklarımız, Ukrayna hükümeti ve muhaliflerle şiddetin sona ermesini temin etmek için çok yakın temas halindeyiz. Ancak barışçı göstericilere uygun şekilde davranılmasının temini konusunda Ukrayna hükümetini öncelikli olarak sorumlu tutuyoruz. Ukrayna halkı bir araya gelebilmeli ve hiçbir şekilde baskı görme korkusu taşımadan özgürce konuşabilmelidir."

Şu an tüm dünyanın dikkatinin Ukrayna'nın üzerinde olduğuna işaret eden Obama, gelecek günlerde bu ülkede meydana gelecek gelişmeleri yakından izleyeceklerini kaydetti. Ukrayna yönetimini itidalli hareket etmesi ve barışcıl göstericilere müdahalede bulunurken şiddete başvurmaması konusunda uyaran Obama, göstericilerden de eylemlerini barışçı şekilde sürdürmelerini istedi.

25 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Ukrayna'da dün polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 25 kişi hayatını kaybetmişti. Olayların tırmanması üzerine ABD yönetimi, Avrupalı ortaklarıyla birlikte Ukrayna'ya yaptırımlar uygulanması olasılığını gündeme getiriyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama ile birlikte Meksika'ya giderken Air Force One uçağında gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki şiddetten sorumlu olan kişilere yönelik harekete geçmeyi gözden geçirdiklerini belirterek, "Yaptırımlar dahil, bunu yapmak için birçok araca sahibiz" diye konuşmuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir