taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3344
6.10005
1219.495
94063.89
208.941

ABD Çin'den gelen ürünlere yüzde 25 ek vergi başlattı

ABD, başlattığı ekonomik savaşta bir adım daha attı. Çin'den ithal edilen 800'den fazla ürüne yüzde 25'lik ek vergi resmen başladı.

AA | 06.07.2018 - 07:30..
ABD Çin'den gelen ürünlere yüzde 25 ek vergi başlattı

Gazetecilere konuşan Trump, Çin'den 34 milyar dolar tutarında ithalat için yeni gümrük tarifelerinin resmen yürürlüğe girdiğini açıkladı.

Pekin'in misillemesine karşlık vermeye devam edeceklerini dile getiren ABD Başkanı, İki hafta içinde 16 milyar dolar tutarında ithalat için de yeni tarifelerin uygulamaya sokulacağını bildirdi.

İKİNCİ BÖLÜM İÇİN HAZIRLIK YAPILIYOR

ABD Başkanı Donald Trump'ın "teknoloji hırsızlığı ile adaletsiz ticaret uygulamaları" nedeniyle Çin menşeli teknoloji ürünlerine uygulama kararı aldığı 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü, daha önce açıklandığı gibi Washington yerel saatiyle 00.01'de resmen hayata geçti.

Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan yüzde 25'lik ek gümrük vergisi, nükleer reaktörler, gaz türbinleri, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, fırınlar ve ticari bulaşık makineleri gibi 34 milyar dolar değerindeki 818 ürünü kapsıyor.

Beyaz Saray, 16 milyar dolar değerindeki 300'e yakın ürünü içeren ikinci bölümün ise bu ayın üçüncü haftasında yürürlüğe girmesinin planlandığını açıkladı.

ÇİN KARŞILIK VERECEK

Pekin yönetiminin, Washington'ın yürürlüğe koyduğu gümrük vergilerine eş değer misilleme tarifeleri bugün uygulamaya başlaması bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fıng, dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin 34 milyar dolar tutarındaki Çin teknoloji ürününe yönelik gümrük vergisi uygulamasına hazırlanmasına ilişkin, "Çin asla ilk ateş eden taraf olmayacak ancak ABD vergi tedbirleri aldığı takdirde, Çin de kendi ülkesinin ve halkının temel çıkarlarını korumak için buna karşılık vermeye mecbur kalacaktır." ifadesini kullanmıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir