taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Türkiye'ye ağır suçlama

ABD Hazine Bakanlığı, içinde Türkiye'nin de bulunduğu bir dizi ülkedeki şirket ve bireylere yeni ambargolar getirdi.Bunun yanı sıra, ilk kez Suriye'ye giden El Kaide unsurları ve para yardımından dolayı Türkiye'nin rolüyle ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.


Whatsapp ile paylaş

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Türkiye'ye ağır suçlama

ABD Hazine Bakanlığı’ndan Türkiye'ye ağır suçlama

ABD Hazine Bakanlığı, İran merkezli bir El Kaide yöneticisinin varlığından bahsederek, bu kimsenin Türkiye üzerinden Suriye'deki El Kaide'ye para ve savaşçı gönderdiğini kaydetti. ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David S. Cohen adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TÜRKİYE ÜZERİNDEN EL KAİDE'YE YARDIM

ABD Hazine Bakanlığı İran merkezli bir El Kaide yönlendiricisini tespit etti. Bu yönlendirici El Kaide'nin İran'daki bağlantılarının en temel fonksiyonlarını üstlenmekte ve bunu İran otoritelerinin bilgisi dahilinde yapmaktadır. Ayrıca fonları ve yabancı savaşçıları İran'ı transit geçiş noktası olarak kullanarak Türkiye üzerinden Suriye'deki El Nusra da dahil olmak üzere, El Kaide güçlerine göndermektedir' denildi. Bakanlık açıklaması ayrıca İran'daki El Kaide yönlendirici operasyonlarının 'lideri' olarak tanıttığı Yasin al-Suri'nin de Türkiye üzerinden Suriye'ye yaptığı faaliyetlere dikkat çekti. Açıklamada şu detaylar var: 'El Kaide'nin İran'daki yönlendirici lideri, Yasin al-Suri El Kaide'nin tecrübeli operatörlerinin ve liderlerinin Pakistan'ın Suriye'ye transferi faaliyetlerini yönetmektedir. Ayrıca yeni savaşçıları da Türkiye üzerinden Suriye'ye gidiş yollarını korumakta ve organize etmektedir. Ve El Kaide'nin dış güçlerinin Batı'ya doğru hareketlenmesine yardım etmektedir. İran'daki El Kaide bağlantıları, Körfez merkezli bağışçılardan El Kaide'nin esas ekibine ve diğer bağlantılı çevrelere, Suriye'deki El Nusra da dahil olmak üzere, fon transfer edilmesini yönetmektedir.

LİSTEDE BİR TÜRK DE VAR

İran merkezli El Kaide ayrıca Kuveytli cihatçı bağışçılardan Suriye'ye, Türkiye yoluyla, para gönderme konusunda geniş bir bağlantı ağı kurmuştur. ABD Hazine Bakanlığının açıklamasında İki düzine civarı şirket ve isim geçiyor. Bunlardan biri de Türkiye merkezli Ali Canko isimli Türk vatandaşı. 'İran'ın Nükleer ve Silahlanma Faaliyetleri' başlığı altındaki bölümde, Türkiye merkezli Ali Canko'ya ambargo uygulanması nedeni olarak şu bilgilere yer verilmiş: 'Türkiye'de yaşayan Ali Canko isimli kimsenin Türk vatandaşı olduğu ve İran merkezli Tiva Sanat Grubu ile İran Devrimciler Tugayı'nın (IRGC) Donanma güçlerince kullanabileceği silah donanımlı sürat botu yapmasına yardım etmiştir. Vatan'dan İlhan Tanır'ın haberine göre; Tiva Sanat Grubu aynı zamanda Tiva Kara, Tiva Darya ve Tiva Polymer'den oluşuyor. Tiva Sanat Grubu başka şirketler kullanarak yabancı teknoloji ve teknoloji parçaları elde ediyor. Ali Canko Tiva Sanat Grubu'ndan farklı uluslararası tedarikçilere ödeme yapmak için finansal aracılık görevi yapmıştır.

IRGC 13382 sayılı Ekim 2007 tarihili kararla, silahlandırma faaliyetleri içinde olduğu tespit edilmiştir. ABD Hazine Bakanlığı açıklaması, bu ambargoların nedeni olarak, bu şirket ve kimselerin ABD'nin İran'a uyguladığı ambargoları delmesine yardım etmelerini gösterdi. ABD Hazine Bakanlığı Terör ve finansal istihbarattan sorumlu müsteşarı David S. Cohen adına yapılan açıklamada şuna yer verildi: 'Bugün açıklanan (ambargo konan) küresel hedefler İran'ın nükleer programını desteklemede ve aktif olarak teröre destekde anahtar role oynamaktadırlar.' Ambargo konan şirket ve isimler Türkiye, Gürcistan, Afganistan, İran, BAE, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde operasyonlarını sürdürüyor.

"TÜRKİYE'NİN TEHLİKELİ ROLÜ AÇIKÇA ORTAYA ÇIKTI"

ABD Hazine Bakanlığında geçmişte çalışan ve terörizm uzmanı Jonathan Schanzer, bu tespitlerin Hazine Bakanlığının Beyaz Saray ile yakından koordine ile yaptığını hatırlatarak, şunları söyledi, 'Açıklama, Türkiye'nin, El Kaide'nin Suriye'ye akış kanalında oynadığı tehlikeli rolü açıkça işaret etmektedir. Bu açıklama, Türkiye'nin terörizm finansı dünyasıyla bağlantılarını göstermede bir başka rahatsız edici detaydır' dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir