taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7648
6.3457
1468.17
104210.78
272.252
49590.51

ABD, İran petrol yaptırımları için muafiyet vermeyecek

ABD'nin İran özel temsilcisi, İran'a karşı yeniden başlatılan yaptırımlardan, bazı ülkelere tanınan petrol ithalat muafiyetlerine bundan sonra devam etmeyeceklerini söyledi.

REUTERS | 14.01.2019 - 08:56..
Whatsapp ile paylaş

f

ABD'nin İran özel temsilcisi Brian Hook, cumartesi günü Abu Dhabi'de bir açıklama yaptı.

"İRAN'A MUAFİYET TANIMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ"

Hook, "İran ham petrolünün ithaline (daha fazla) muafiyet tanımayı düşünmüyoruz." dedi.

Washington; Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore dahil, büyük çapta İran petrolü alan sekiz ülkeye, kasım ayında yürürlüğe koyduğu enerji yaptırımlarından muafiyet vermişti. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.

Hook, bu muafiyetlerin süresi mayısta sona erdiği zaman Washington'un nasıl bir yol izleyeceği konusunda ise bir şey söylemedi.

"İRAN TERÖRİZMİN BİR NUMARALI SPONSORU"

Hook, "İran, yaptırımlarımızın getirdiği ekonomik izolasyonu giderek daha fazla hissediyor. İran'ın gelirlerinin yüzde 80'i petrol ihracatından sağlanıyor; (bu ülke) devlet terörizminin bir numaralı sponsorudur." dedi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tahran ile altı büyük devlet arasında imzalanmış olan 2015 tarihli nükleer anlaşmayı, geçen yıl mayıs ayında iptal etmesinden sonra daha fazla gerildi. Trump, anlaşmayla kaldırılmış olan yaptırımları tekrar devreye soktu.

Hook, "(İran ile) yeni ve daha iyi bir anlaşma yapmak istiyoruz ama bu süre içinde de bu rejimi milyarlarca dolar gelirden mahrum bırakıyoruz; İran bir likidite krizi içinde." dedi. İran ise yeni bir anlaşma için baskı altında masaya oturmayacağını söylüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir