taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

ABD ordusu küçülüyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, orduyu küçültmek için planlar yapıyor.


Whatsapp ile paylaş

ABD ordusu küçülüyor

ABD ordusu küçülüyor

New York Times gazetesi, Pentagon'un küçülme planını yazdı. Gazete, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın, ABD ordusunu küçültmek için çalışmalar yürüttüğünü, asker sayısını İkinci Dünya Savaşı öncesine çekmeyi planladığını iddia etti.

OBAMA, ASKERİ HARCAMALARI KISMAK İSTİYOR

ABD Başkanı Barack Obama'nın savunma bütçesini düşürmek için Savunma Bakanı Chuck Hagel'ı görevlendirdiği sır değil. Obama bu konuda eski Savunma Bakanı Leon Panetta ile de ters düşmüştü.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Irak'tan çekilen ve bu yıl sonunda Afganistan'dan da çekilmeyi planlayan ABD, askeri harcamalarda önemli kısıtlamalar yapacak.

Şu anda 570 bin olan asker sayısının ilk aşamada 490 bine düşürülmesi hedefleniyor. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın asker sayısını 540'e indirerek, İkinci Dünya Savaşı öncesine dönüş yapmak istediği de iddia ediliyor.

11 Eylül saldırıları öncesinde ABD ordusunda 560 bin asker görev yapıyordu. 11 Eylül sonrası ABD'nin Irak ve Afganistan'a savaşa gitmesiyle asker sayısı 570 bine ulaştı.

RÜTBELİLERE ZAM YAPILMAYACAK

Pentagon asker maaşlarında da tasarruf yapmayı planlıyor. ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre, orduda görev yapan rütbeli askerlere en az bir yıl ücret zammı yapılmayacak.

Er rütmesindeki askerlerin maaşlarında da sadece yüzde 1 oranında ücret artışı yapılması düşünülüyor.

SAVAŞ UÇAKLARI VE GEMİLERDE DE TASARRUF

Tasarruf planından sadece kara kuvvetleri etkilenmeyecek. Hava kuvvetlerinde de kemer sıkma hedefleniyor. Plana göre, A-10 savaş uçakları filosu tamamen devre dışı bırakılacak.

Soğuk Savaş döneminde ABD ordusuna hizmet veren savaş uçakları, hava kuvvetleri envanterinden tamamen çıkarılacak.

Tasarruf planından "U-2" casus uçakları da etkilenecek. U-2 casus uçaklarının yerini uzaktan kumandalı "Global Hawk"lar alacak.

Pentagon savaş uçakları envanterinde ise değişikliğe gitmiyor. ABD donanmasında 11 savaş gemisi bulunuyor. Bunlardan birinin devre dışı bırakılması planlanıyordu ancak bundan vazgeçildi.

ABD Savunma Bakanlığı 2013'de 600 milyar dolar olan savunma bütçesini 2015'te 496 milyar dolara indirmeyi hedefliyor.

Ancak Obama'nın savunma bütçesinde tasarrufa gitme planı, silah lobisi ve ordu derneklerinin engeline takılabilir.

ABD senatosu ve temsilciler meclisinde güçlü bir silah sanayi lobisi bulunuyor. Silah lobisiyle işbirliği yapan senatör ve vekillerin, Obama'nın tasarruf planını boşa çıkarabileceği belirtiliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir