taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7532
6.5109
1382.48
94978.14
255.159

ABD tankları Karadeniz kıyısındaki üste

Romanya'daki hava üssüne konuşlanan onlarca ABD tankı ve askerlerinden ilk fotoğraflar geçildi.

Ajanslar | 14.02.2017 - 13:23..
Whatsapp ile paylaş

Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez Rusya sınırına yığınak yapan ABD, Polonya'dan sonra Romanya'ya da askerlerini konuşlandırıyor. Askerler ve tanklar, Karadeniz kıyısındaki Mihail Kogalniceanu Hava Üssü'nde.

İLK FOTOĞRAFLAR

Reuters haber ajansı, vagonlara yüklenmiş onlarca M1 Abrams ABD tankı ve askerlerin ilk fotoğraflarını servis etti.

ABD tankları Karadeniz kıyısındaki üste

1 AYDIR AVRUPA'DA

80'den fazla tank ve zırhlı araç ile yaklaşık 4 bin ABD askeri, Ocak ayının ortasından bu yana Avrupa'da.

Avrupa'ya yığılan ABD silahı 2 bin 800. Bu rakam içinde 87 Abrams M1A1 tank, yüzlerce zırhlı araç, 20 Paladin kundak motorlu obüs, 136 Bradley savaş aracı da var.

ABD tankları Karadeniz kıyısındaki üste

BATILI ÜLKELERDEN DEV TATBİKAT

NATO'nun diğer üyeleri İngiltere, Kanada ve Almanya da Avrupa'nın doğusuna 1000'er asker göndermiş durumda. Söz konusu birlikler, bu ay Polonya, Baltık ülkeleri, Bulgaristan ve Romanya'ya konuşlandırılacak.

Batılı ülkeler, Rusya sınırında dev tatbikatlar yapacak.

ABD tankları Karadeniz kıyısındaki üste

RUSYA ÇOK KIZGIN

Sevkiyatla Moskova'ya meydan okuyan Washington'da Donald Trump'ın nasıl bir hamle yapacağı merak konusu. ABD Başkanı, Moskova ile yeni bir sayfa açmayı hedefliyor ve Doğu Avrupa'daki operasyonları askıya alabilir.

Rusya ise ABD'nin hamlesine öfkeli. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Moskova'nın gelişmeleri yakından izlediğini belirterek "Bu yayılma tabii ki bizim için tehdit oluşturuyor. Kim bununla son bulacağını söyleyebilir. Hiçbir bilgiye sahip değiliz" demişti.

Geçen yılın ortasında İngiltere'nin Rusya sınırına asker göndereceğini açıklamasıyla Rusya ve NATO arasında ipler gerilmişti.

ABD tankları Karadeniz kıyısındaki üste

PUTİN KARŞILIK VERECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Londra yönetiminin savaş uçaklarının da içinde bulunduğu askeri gücün Romanya ve Estonya'ya yerleşeceğini açıklaması üzerine, Rusya lideri Vladimir Putin NATO'ya karşılık vereceklerini duyurmuştu. Putin, Rusya ile kara sınırı olmayan ve Avrupa'nın ortasında yer alan Kaliningrad'a S-300 ve İskender füze sistemlerini yerleştirmişti. Rusya ayrıca Polonya sınırına da askeri yığınak yapmış durumda.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir