taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
6.0822
6.8177
1284.79
86072.28
251.396

ABD uçakları Suriye ordusunu vurdu

ABD uçakları, Deyr Ez Zor’daki Suriye ordusuna ait kampı vurdu. 4 Suriye askeri öldü, 16'sı da yaralandı.

Haber Merkezi | 07.12.2015 - 09:44..
Whatsapp ile paylaş
ABD uçakları Suriye ordusunu vurdu

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının, Suriye ordusunun Deyr ez Zor'daki askeri kampını vurduğu bildirildi.

ABD uçakları Suriye ordusunu vurdu

4 SURİYELİ ASKER ÖLDÜ 13'Ü YARALANDI

AFP'nin haberine göre, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, IŞİD kontrolündeki bölgeye yaklaşık 2 kilometre uzalıktaki kampta 4 Suriyeli askerin öldüğü, 13'ünün de yaralandığı belirtildi.

Askeri kaynaklar, Suriye ordusunun bir ABD uçağı tarafından bombalandığını ve yaralıların durumlarının kritik olduğunu açıkladı.

SURİYE ORDUSUNA AİT MÜHİMMAT KAMPI VURULDU

Öte yandan Suriye hükümetinden bir kaynak, RİA Novosti'ye verdiği demeçte şu şekilde konuştu: "Hava saldırısı Deyr Ez Zor'da Suriye ordusuna ait ve mühimmatın olduğu kamp vuruldu. Elimizdeki bilgilere göre, 4 asker öldü, 16 asker de yaralandı. 2 tank da hasar gördü. ABD öncülüğündeki koalisyonun işi.."

SURİYE BMGK'YA ŞİKAYET ETTİ

Nitekim Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan doğrulama ve kınama geldi.  Yapılan açıklamada da 4 koalisyon jetinin ordu kampına dün 9 füze gönderdiği, 3 askerin öldüğü, 13'ünün de yaralandığı belirtildi. Olayı 'alenen saldırganlık' olarak niteleyen ve BM Sözleşmesi'nin ihlal edildiğini vurgulayan yetkililer, ABD'nin IŞİD'le mücadeledeki samimiyetsizliğinni gözler önüne serildiğini belirtti. Ayrıca BM Genel Sekreterliği ve BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) koalisyonun şikayet edildiği 2 mektup gönderildi.

ABD KABUL ETMEDİ

Öte yandan ABD, Suriye ordusuna ait kampı vurduğunu yalanladı. Koalisyon Sözcüsü Steve Warren, "Haberleri gördük, ama dün Deyr Ez Zor'un söz konusu kısmında hiç operasyon düzenlemedik" dedi. Warren, bölgede vurdukları tek yerin askerlerin öldürüldüğü söylenen noktanın 55 km uzağında olduğunu belirtti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir