taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5176
Euro
7.2157
Altın
1615.73
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.402
Bitcoin
40677.13
fuzulev

ABD ve Rusya'nın petrol kapışması

Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelerde varlık gösteren ABD askerleri, Haseke'deki petrol sahasına ulaşmak isteyen Rus askerlerinin yolunu kesti.

AA | 21.01.2020 - 21:50..
Whatsapp ile paylaş
ABD ve Rusya'nın petrol kapışması

Türkiye, Barış Pınarı Harekatı'yla Suriye'nin kuzeyinde kurulmak istenen terör koridorunu yok etmeye çalışırken, ABD ve Rusya'nın bölgede petrol sahalarına hakim olma dalaşı sürüyor.

ABD, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla, harekat bölgesindeki üslerini boşaltırken, petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik vermişti.

ABD güçleri, halihazırda Suriye'de Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde YPG/PKK işgalindeki bölgelerde toplam 11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

ABD ve Rusya'nın petrol kapışması

ABD, RUS KONVOYUNUN ÖNÜNÜ 3 KEZ KESTİ

Bölgedeki hakimiyet çekişmesi zaman zaman sıcak temasa da neden oluyor.

Haseke'nin Rümeylan beldesi yakınlarındaki Cul Ağı beldesinde 4 gün önce, Malikiye ilçesi ve Mabede beldesi arasındaki Tel Fakhar köyü yakınlarında da önceki gün Rus konvoyunun yolunu kapatan ABD askerleri, bugün de konvoyu, Kamışlı'dan Rümeylan sahalarına giden yolun kavşağında durdurdu.

Bir süre kavşakta bekleyen, 5 personel taşıyıcı zırhlı araç ve pikaptan oluşan Rus konvoyu, geri dönmek zorunda kaldı.

Böylece, ABD askerleri, bir hafta içinde Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarına ulaşmak isteyen Rus konvoyunun yolunu, 3'üncü kez kesmiş oldu.

ABD ve Rusya'nın petrol kapışması

ANLAŞMAZLIK KARAYOLUNU TRAFİĞE KAPATTI

YPG/PKK'lı teröristler de bir hafta önce Rümeylan petrol sahası yakınlarında askeri nokta inşa etmek amacıyla gönderildiği düşünülen Rus konvoyunun yolunu Kamışlı ilçesinde kesmişti.

Bunun üzerine konvoy, yolunu değiştirerek Rümeylan yerine, Esed rejiminin kontrolündeki Kamışlı Havaalanı'na yönelmişti.

Ülkenin doğusunu batısına bağlayan stratejik M4 karayolu da dün, ABD ve Rus ordusu arasındaki ihtilaf nedeniyle ulaşıma geçici olarak kapanmıştı.

ABD ve Rusya'nın petrol kapışması

ABD ve Rusya'nın petrol kapışması

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir