taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

ABD'de çocuklarda obezite oranı düştü

ABD genelinde yapılan bir federal sağlık anketinde, tıp uzmanlarını sevindiren bir sonuç elde edildi.


Whatsapp ile paylaş

ABD'de çocuklarda obezite oranı düştü

ABD'de çocuklarda obezite oranı düştü

Amerikan Tıp Birliği'nin yayın organı "Journal of American Medical Assosiation"da (JAMA), yayımlanan en son rapora göre, son 10 yılı aşkın bir sürelik dönemde 2 ila 5 yaş arasındaki çocuklarda şişmanlık oranı yüzde 43 düştü, aşırı kilonun risk oluşturduğu kanser, kalp hastalığı ve inme konusunda da gerileme yaşandı. Raporda, 2003-2012 yılları arasındaki çocukluk dönemi ile yetişkin yaşta ulusal obezite trendlerinin analizine de yer verildi. Bu büyük düşüş eğilimine sevinen tıp uzmanları, sonucu sürpriz olarak değerlendirdiler.

KÜÇÜK ÇOCUKLARDA OBEZİTE YÜZDE 8'E GERİLEDİ

JAMA'da yayımlanan raporun yazarı Hastalık Kontrol ve Öneme Merkezleri (CDC) araştırmacılarından Cynthia Ogden, yaptığı açıklamada, "Herhangi bir gruptaki herhangi bir büyük düşüşün herhangi bir göstergesini ilk defa görüyoruz. Bu bizim için heyecan verici oldu" ifadesini kullandı.

Ogden, sonuca sevinmesine rağmen, küçük çocukların ABD nüfusunun küçük bir kısmını oluşturduğunu belirterek, bu rakamların Amerikalıların büyük oranında sabit kaldığını, özellikle 60 yaş üstü kadınların obezite oranında artış olduğunu kaydetti.

Rapora göre, 2003-2004 ve 2011-2012 yıllarında 2 ila 5 yaşlarındaki obezite çocukların oranı yüzde 14'ten yüzde 8'e düştü, aynı dönemde yetişkinler ve gençler arasındaki obezite oranı ise aynı kaldı.

HER 6 GENÇTEN 1'İ OBEZ

ABD'de yetişkinlerin üçte birinin, gençlerin de altıda birinin hala obez olduğu kaydedildi.

Çocukların artık 1999 yılında göre daha az şekerli içecekler tüketmelerine paralel kalori almalarının gerilemesinin obezitenin oranının düşmesindeki ana etkenlerden biri olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama, küçük çocukların yeme ve egzersiz alışkanlarının değiştirilmesi konusunda bir çalışmaya öncülük ederken, ülke genelinde 10 bin çocuk bakım merkezinin bu konuda hazırlanan sözleşmeye imza attığı bildirildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir